Breadcrumbs

Čo potrebujete počuť o bolestiach uší u detí

Bolesti uší sú jednoducho súčasťou dospievania. Pre deti môžu byť bolestivé a zaneprázdnené maminky a ockovia sa môžu cítiť trocha bezradní, ako im pomôcť. Bolesti uší, prekvapujúco, často spustí obyčajná nádcha, a najčastejší typ týchto bolestí sa vyskytuje pri zápale stredného ucha. 

Sledujte prvé príznaky bolesti uší

Bolesť uší môže byť pre dieťa v ľubovoľnom veku trápením a zdrojom obáv pre vás. Medzi príznaky, ktoré treba sledovať, patria nasledovné:

  • Ostrá, tupá alebo pálivá bolesť v jednom alebo obidvoch ušiach
  • Dieťa ukazuje na ucho alebo si ťahá za ucho
  • Problémy so sluchom
  • Horúčka
  • Podráždenosť alebo plač
  • Problémy so spánkom
  • Výtok z ucha

Prečo je u detí vyššia pravdepodobnosť výskytu bolestí uší?

Pravdepodobnosť výskytu ušných infekcií je u vašich detí vyššia preto, lebo ich imunitný systém sa stále vyvíja a je menej schopný odolať infekciám. Skutočnosť je taká, že tri zo štyroch detí túto bolesť zažijú pred dovŕšením troch rokov.

Tieto infekcie sa u detí vyskytujú častejšie aj preto, lebo kanáliky spájajúce stredné ucho s nosom sú menšie a ľahšie dôjde k ich upchaniu. Keď sa tieto kanáliky upchajú, baktérie sa môžu množiť, čo spôsobuje infekciu a zápal stredného ucha. Približne vo veku šiestich rokov sú už vnútorné ušné kanáliky vášho dieťaťa natoľko vyvinuté, že sú menej náchylné na infekcie.

Prečo je bolesť uší taká intenzívna?

Bolesti uší sú intenzívne kvôli nahromadenej tekutine tlačiacej na ušný bubienok, ktorý sa vyduje a vaše dieťa to pociťuje ako bolesť. Ušný bubienok môže niekedy prasknúť a z ucha sa vtedy môže vylúčiť malé množstvo hnisu. Ak sa to stane, neznepokojujte sa, pretože ušný bubienok sa zvyčajne sám zacelí.

Čo môžete podniknúť na zmiernenie tejto bolesti?  

Keď vaše dieťa bolia uši, chcete mu len pomôcť, aby sa cítilo lepšie. Mierny prípad tejto bolesti našťastie odznie v priebehu niekoľkých hodín. Ak neodznie, existujú veci, ktoré môžete urobiť na zmiernenie bolesti vášho dieťaťa.

Uloženie dieťaťa na odpočinok vo vzpriamenej polohe miesto poležiačky môže uvoľniť tlak na ucho. Možno budete tiež chcieť skúsiť liek na zmiernenie bolesti, ktorý je špecificky navrhnutý pre deti, ako napr. Nurofen pre deti. Nurofen pre deti cielene rieši zdroj diskomfortu, čím napomáha rýchlemu zmierneniu bolesti a zníženiu horúčky.

Ak máte obavy alebo ak sa bolesti uší vášho dieťaťa nelepšia, obráťte sa na svojho lekára. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať antibiotiká alebo ušné kvapky na urýchlenie uzdravenia.