1. Vysoká teplota
Pokiaľ sa obávate, že vaše dieťa môže mať horúčku, mali by ste mu zmerať teplotu teplomerom.
Kedy navštíviť lekára:
Pokiaľ je vaše dieťa mladšie než tri mesiace a má horúčku nad 38 °C, alebo pokiaľ je vaše dieťa imunokompromitované (má oslabený imunitný systém) z dôvodu choroby alebo liečby a má horúčku nad 38 °C, mali by ste navštíviť lekára, aj keď nemá žiadne ďalšie príznaky.
Vo všetkých ostatných prípadoch vezmite dieťa k lekárovi, pokiaľ je jeho teplota vyššia než 38 °C a má niektorý z nasledujúcich príznakov:
- stuhnutý krk alebo mu svetlo spôsobuje bolesť očí;
- zvracia a odmieta tekutiny;
- vyrážku;
- je ospalejšie než zvyčajne;
- má problémy s dýchaním;
- pociťuje bolesť, ktorá sa pomocou liekov na úľavu od bolesti nezlepší.
Vezmite svoje dieťa k lekárovi aj, pokiaľ:
- má horúčku nad 40 °C, ale nevykazuje žiadne ďalšie príznaky;
- má akúkoľvek vysokú horúčku dlhšie než dva dni;
- zdá sa, že sa čím ďalej tým viac necíti dobre;
- malo febrilné kŕče (záchvaty, ku ktorým dochádza, keď majú deti horúčku).
Pamätajte si, že to, čo je považované za normálnu teplotu na čele nie je nutne rovnaké ako normálna teplota na ďalších častiach tela, preto je dôležité vedieť, akú teplotu by váš teplomer mal merať podľa toho, aký typ detského teplomera používate.
Horúčka vášho dieťaťa väčšinou po niekoľkých dňoch prejde bez komplikácií. Zvýšená teplota je spôsob, akým telo bojuje s chorobou, takže aj keď je znepokojujúce, keď má vaše dieťa horúčku, znamená to, že jeho imunitný systém funguje tak, ako by mal. Pokiaľ sa vám však zdá, že mu nie je dobre a máte obavy, je dôležité požiadať o radu vášho lekára.
2. Triaška
Zimnica môže byť známkou horúčky. Pokiaľ sa vám zdá, že vaše dieťa má horúčku, skontrolujte jeho teplotu pomocou teplomera. Pokiaľ má vaše dieťa vysokú teplotu, oblečte ho čo najpohodlnejšie, presvedčte ho, aby veľa odpočívalo a udržiavajte miestnosť dobre vetranú.
3. Má začervenanú farbu kože
Keď má vaše dieťa horúčku, môže byť jeho čelo, chrbát alebo brucho horúce. K presnému meraniu teploty vášho dieťaťa by ste mali používať teplomer. Pokiaľ má vaše dieťa vysokú teplotu, vytvorte mu pokojné prostredie a skúste mu ponúknuť tekutiny, ako je voda, zriedený džús, mlieko alebo čokoľvek, čo zvyčajne pije.
4. Dráždivosť
Vy svoje dieťa poznáte najlepšie, preto dôverujte svojmu materskému inštinktu. Pokiaľ plače viac než zvyčajne alebo plač znie inak, môže to súvisieť s horúčkou. Rovnako tak, pokiaľ sa vaše dieťa zdá letargickejšie, môže to byť tiež spojené s horúčkou vášho dieťaťa. Dávajte pozor na svoje dieťa a pravidelne sledujte jeho teplotu pomocou teplomera. Pokiaľ máte obavy, mali by ste navštíviť svojho praktického lekára alebo sa porozprávať so zdravotníkom.
5. Strata chuti do jedla
Pokiaľ si všimnete, že vaše dieťa nechce piť toľko ako zvyčajne, alebo jesť, pokiaľ je dosť staré na tuhú stravu, mohlo by to znamenať, že niečo nie je v poriadku. Poskytnite svojmu dieťaťu pravidelné dojčenie, aby bolo hydratované, a poznamenajte si, ako často je dojčené, aby ste sa v prípade obáv mohli porozprávať so svojím lekárom.