Preskočiť na obsah

Menštruačné bolesti sú peklo

  • Ak vás trápia menštruačné bolesti, nie ste v tom sama! Menštruačné bolesti zažila väčšina žien.
  • V skutočnosti ide o najčastejšie uvádzaný menštruačný problém.
  • U žien, ktoré trpia menštruačnými bolesťami sa bolesti objavujú už v dospievajúcom veku, krátko potom, čo začnú mať menštruáciu.

Menštruačné bolesti môžu ovplyvniť vašu schopnosť vykonávať bežné každodenné činnosti, vrátane chodenia do školy alebo do práce. Bolesti sú obvykle najsilnejšie na začiatku (keď menštruácia začína alebo skôr) a majú tendenciu ustúpiť počas nasledujúcich 2 až 3 dní.

Čo spôsobuje menštruačné bolesti?

Menštruačné bolesti sú spôsobené prírodnými chemickými látkami nazvanými prostaglandíny, ktoré sa počas menštruácie uvoľňujú v maternici. Niektoré ženy majú vyššiu hladinu prostaglandínov než iné (hoci nie je jasné, prečo tomu tak je), a preto menštruačnými bolesťami trpia oveľa častejšie. Prostaglandíny spôsobujú kontrakciu svalov v stene maternice, čo žena pociťuje ako kŕče v podbrušku. Hladiny prostaglandínov sú najvyššie tesne pred zahájením menštruácie, čo je tiež situácia, kedy je menštruačná bolesť najbežnejšia a najsilnejšia. Po jednom alebo dvoch dňoch hladina prostaglandínov klesá a bolesť zvyčajne ustupuje.

Zmiernenie menštruačnej bolesti

Veci, ktoré je možné urobiť pre úľavu od menštruačnej bolesti:

  • Cvičenie: Dobrým nápadom je pravidelné cvičenie, rovnako ako venovanie pozornosti svojej celkovej kondícii.
  • Lieky na zmiernenie bolesti: Lieky na zmiernenie bolesti, ktoré znižujú účinky prostaglandínov, sú veľmi účinné pri menštruačných bolestiach. Tieto lieky na zmiernenie bolesti sa nazývajú nesteroidné protizápalové lieky (skrátené NSAID) a obsahujú ibuprofén, účinnú látku Nurofenu.
  • Uvoľnite sa a starajte sa o seba: Relaxačné techniky, oddych v posteli a jednoduché opatrenia ako je použitie zahrievacej fľaše alebo vankúšika, môžu byť veľmi účinné.

Pokiaľ príznaky u vášho dieťaťa pretrvávajú, obráťte sa vždy s určením diagnózy na svojho lekára a požiadajte ho o radu. 

Nurofen 200 mg, Nurofen 400 mg, Nurofen Rapid 400 mg Capsules, Nurofen pre deti, Nurofen pre deti Jahoda, Nurofen pre deti 4% Pomaranč, Nurofen pre deti 4% Jahoda, Nurofen pre deti Active, Nurofen Junior s pomarančovou príchuťou sú lieky na vnútorné použitie. Užívanie ústami. Nurofen pre deti 60 mg čapíky, Nurofen pre deti 125 mg čapíky sú na rektálne použitie. Zaveďte do konečníka. Nurofen 200 mg liečivá náplasť je liek na vonkajšie použitie. Kožné podanie. Obsahujú ibuprofén. Nurofen StopGrip je liek na vnútorné použitie.

Pred použitím lieku si starostlivo prečítajte príbalovú informáciu. O prípadných rizikách a nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Používajte iba v súlade s uvedenými pokynmi. Nesprávne použitie môže mať škodlivé následky. Pokiaľ príznaky pretrvávajú, obráťte sa na lekára.

Žiadne informácie uvedené na týchto webových stránkach nie sú určené pre účely diagnostikovania ani predpisovania liekov. V prípade záležitostí spojených so starostlivosťou o zdravie sa obráťte na svojho lekára.