Čo je to osteoartróza?

Osteoartróza je ochorenie, ktoré je spôsobené zápalom mäkkého tkaniva medzi kĺbmi a niektorí ľudia ho označujú ako „pálivú bolesť“. Ovplyvňuje celý kĺb vrátane kostí, chrupaviek, väzov a svalov. 

Ste v rizikovej skupine?

Pokiaľ ste starší než 45 rokov, žena, alebo ste mali v minulosti poranenie kĺbov, je pravdepodobnejšie, že pocítite zápalovú bolesť kolien, bokov alebo rúk spôsobenú osteoartrózou. Môžete tiež byť viac ohrozený ak máte nadváhu, alebo pokiaľ ste mali prácu, ktorá zahŕňala opakované pohyby, ako je drep, kľačanie alebo lezenie. 

Ako liečiť osteoartrózu

Pokiaľ trpíte bolesťou osteoartrózy – alebo „pálivou bolesťou“, o ktorej si myslíte, že by mohla byť spôsobená zápalom a osteoartrózou – mali by ste oficiálnu diagnózu konzultovať s lekárom. Tieto príznaky môžu sťažovať niečo, čo bývalo skôr jednoduchou činnosťou, ako je chodenie po schodoch, chôdza na dlhé vzdialenosti, naháňanie sa za vnúčatami alebo dlhé sedenie s pokrčenými kolenami. 

Na osteoartrózu neexistuje žiadny liek, avšak včasná a trvajúca liečba môže pomôcť zmierniť príznaky a zachovať schopnosť používať postihnuté kĺby. 

Pokyny pre liečbu osteoartrózy bedrového a kolenného kĺbu boli v roku 2018 aktualizované tak, aby obsahovali odporúčanie na užívanie perorálnych nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ako je ibuprofén, na úľavu od bolesti. Nurofen je známá značka voľnopredajných protizápalových liekov a môže pomôcť zmierniť zápal a bolesti pri osteoartróze až na 8 hodín. 

Spájanie súvislostí

4 jednoduché body na zapamätanie týkajúce sa liekov proti bolesti, ktoré by mohli vyhovovať vašej liečbe bolesti s osteoartrózou:

  1. Osteoartróza je spôsobená zápalom kĺbov. 
  2. Zápal je možné znížiť pomocou protizápalových liekov, ako je ibuprofén. 
  3. Ibuprofén je kľúčovou protizápalovou zložkou Nurofenu. 
  4. Účinné protizápalové lieky, ako je Nurofen, vám môžu pomôcť prekonať bolesti v období vzplanutia osteoartrózy.

ODKAZY