Ako sa líši výron a natiahnutie?

Natiahnutie a výron sú spôsobené natiahnutím alebo natrhnutím tkaniva, ale pri natiahnutí je poraneným tkanivom sval alebo šľacha, zatiaľ čo pri podvrtnutí je tkanivom väz.

Natiahnutie

Akútne natiahnutie sa vyskytuje bezprostredne po poranení svalu alebo šľachy. Mohlo by to byť spôsobené pádom alebo vyvrtnutím (napríklad ťažkým pristátím po skoku) alebo preťažením, ku ktorému môže dôjsť pri zdvíhaní ťažkého predmetu. Natiahnutie môže byť aj chronické, vyvíjajúce sa v priebehu času z nadužívania svalov a šliach počas dlhodobého opakovaného pohybu.

Ľudia s natiahnutím môžu zažívať bolesť, svalové zášklby, svalovú slabosť, zápal alebo kŕče. Svaly, ktoré sa zvyčajne namáhajú, sú v chrbte, hamstringoch, lakťoch (najmä pri raketových športoch alebo hádzaní) a rukách (najmä pri športoch, ktoré vyžadujú uchopenie, ako je gymnastika, golf alebo veslovanie).

Výron

Výron je spôsobený natiahnutím a niekedy natrhnutím väzov. Typickými príznakmi sú bolesť, modriny, opuchy a zápaly. Kĺby, ktoré sú najviac ohrozené výronom, sa líšia v závislosti od činností. Napríklad skákanie (ako cez prekážky, pri nohejbale, volejbale alebo basketbale) alebo beh na nerovnom povrchu môžu spôsobiť výron chodidla, kolena alebo členku a pád na natiahnutú ruku môže spôsobiť vyvrtnutie zápästia.

Ako vážne je môj výron alebo natiahnutie?

Závažnosť týchto typov poranenia je odstupňovaná od prvého do tretieho stupňa, v závislosti na rozsahu poškodenia tkaniva.

Prvý stupeň: Šľachy, svaly alebo väzy boli preťažené, ale nemusia byť natrhnuté alebo môžu byť natrhnuté len mierne. Bolesť je často mierna a obvykle sa vyskytuje len malý alebo žiadny opuch alebo tvorba modrín. Kĺb postihnutý natiahnutím alebo vyvrtnutím prvého stupňa by ste mali byť schopný zaťažiť, pretože kĺb je stále stabilný.

Druhý stupeň: Tkanivové vlákna boli natiahnuté a čiastočne natrhnuté. Tieto zranenia sú obvykle sprevádzané modrinami, opuchom a miernou bolesťou a môžete mať ťažkosti s používaním postihnutého kĺbu alebo svalu.

Tretí stupeň: Ide o závažné natiahnutie alebo vyvrtnutie, pri ktorom je šľacha alebo väz takmer úplne roztrhnutý. Niet divu, že tieto zranenia obvykle spôsobujú silné bolesti, opuchy a modriny a postihnutú časť tela nebudete môcť použiť. Tieto natiahnutia a vyvrtnutia sú vážne a často vyžadujú chirurgický zákrok a rehabilitáciu.

Pokiaľ si nie ste istý závažnosťou svojho natiahnutia alebo podvrtnutia alebo máte z akéhokoľvek dôvodu obavy, požiadajte o radu svojho lekára.

Prevencia výronu a natiahnutia

  • Minimalizujte riziko pošmyknutia a pádu tým, že budete nosiť správnu obuv: uistite sa, že vám dobre sedí, a pokiaľ je obuv opotrebovaná, vymeňte ju.
  • Tejpovacie pásky alebo ortézy môžu pomôcť predísť zraneniu, najmä u ľudí, ktorí mali v minulosti výron.
  • Vyvarujte sa behu po nerovnom povrchu.
  • Necvičte ani nehrajte športy, pokiaľ ste unavený alebo máte bolesti.
  • Pri športe používajte alebo noste ochranné pomôcky.

Čo mám robiť, keď mám natiahnutý sval alebo výron?

RICE: RICE je skratka pre rest (odpočinok), ice (ľad), compression (kompresie) a elevation (zdvihnutie). Je to prvá vec, ktorú musíte urobiť, pokiaľ ste si zranili sval alebo kĺb. Najlepšie je na nejakú dobu prestať cvičiť a obmedziť ďalšie aktivity a na postihnutú oblasť umiestniť ľadový obklad na 10 minút každé 1 – 2 hodiny, a pokračovať v tom až 48 hodín. Obviažte postihnuté miesto alebo použite elastický zábal pre kompresiu – to pomáha znížiť opuch. Pokiaľ je to možné, udržiavajte zranené miesto vyvýšené nad úroveň srdca položením na vankúš. To tiež pomôže zmierniť opuch.

Lieky proti bolesti: Voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je Nurofen, môžu pomôcť zmierniť bolesti po natiahnutí alebo výrone. Lieky proti bolesti, ako je  Nurofen, sú protizápalové, takže môžu tiež znížiť zápal. Rovnako ako tablety sú niektoré protizápalové lieky dostupné vo forme liečivé náplasti, ktorú je možné aplikovať na pokožku v mieste natiahnutia alebo výronu.

Navštívte svojho lekára: Je vhodné nechať si natiahnutie alebo výron skontrolovať, zvlášť ak si myslíte, že to môže byť zranenie druhého alebo tretieho stupňa. Mierne natiahnutie a výron nemusia vyžadovať lekársku pomoc, pokiaľ sa príznaky počas prvých 24 hodín nezhoršia, ale pokiaľ máte pochybnosti, vyhľadajte lekársku pomoc.