Zápal znamená, že vás vaše telo chráni

Zápal je prirodzená reakcia pri vyvrtnutí. Tak vaše telo reaguje na zranenie. Pri vyvrtnutí členka sú poškodené mäkké tkanivá v tele. To spôsobí, že tieto tkanivá uvoľnia látky, ktoré fungujú ako poplašný signál, aby zahájili proces hojenia. Následkom toho sa do poranenia dostane viac krvi, čo so sebou prináša krvné doštičky (na zastavenie akéhokoľvek krvácania) a biele krvinky. To je naozaj dobré znamenie, pretože pomáhajú telu napraviť škody. Vysvetľuje to tiež dôvod, prečo môže vyvrtnutý členok opuchnúť.

Prečo sú výrony také bolestivé?

Keď si vyvrtnete členok, ochranný systém vášho tela uvoľní z poškodeného tkaniva látky zvané prostaglandíny. Uvoľňovanie týchto látok je dôležité pre vyvolanie zápalu, ktorý chráni oblasť poranenia. Rovnako však robí nervy citlivými na bolesť. Pri hojení môže byť táto bolesť zmiernená prípravkami na úľavy od bolesti.

Zvládanie zápalu, keď sa objaví

Ak chcete zmierniť zranenie, musíte sa pokúsiť znížiť zápal, ktorý je zdrojom bolesti. Pre vyvrtnutie členka alebo natiahnutie svalu existuje metóda RICE. To znamená Rest (odpočinok), Ice (ľad), Compression (kompresie) a Elevation (zdvihnutie).

REST (ODPOČINOK)

Telo potrebuje čas na obnovu, preto sa snažte vyvarovať väčšej záťaži, než je nutné. Bez odpočinku vystavujete zranenie trvalej záťaži, čo môže viesť k ďalšiemu zápalu.

ICE (ĽAD)

Ľad je skvelý spôsob, ako znížiť zápal a môže tiež znížiť krvácanie a opuchy. Aplikácia ľadu na poranenie po dobu 10 minút každé 1 – 2 hodiny a opakovane po dobu až 48 hodín môže zmierniť bolesť a zápal.

COMPRESSION (KOMPRESIE)

Použitie obväzu v mieste zranenia tiež pomáha predchádzať opuchom a poskytuje podporu zraneniu.

ELEVATION (ZDVIHNUTIE)

Pri vyvýšenej polohe zraneného miesta je možné znížiť aj opuchy. Pomáha odtoku krvi a tekutín zo zranenia. Tento prístup funguje najlepšie tak, že zdvihnete končatinu mierne nad úroveň svojho srdca, kde je to praktické.

Protizápalové lieky pomáhajú zmierňovať bolesť

Ibuprofén (účinná látka v Nurofene) znižuje produkciu prostaglandínov, znižuje zápal a pomáha pri bolestiach. Po niekoľkých dňoch sa väčšina natiahnutí a vyvrtnutí začne hojiť. Pokiaľ sa príznaky počas prvých 24 hodín zhoršia alebo pokiaľ máte z akéhokoľvek dôvodu obavy z vyvrtnutia, poraďte sa so svojím lekárom.

Ďalšie bolesti spojené so zápalom

Zápal nie je obmedzený len na vyvrtnutie členka. Môže byť tiež príčinou bolesti v iných stavoch, vrátane bolesti zubov, prechladnutia a chrípky a sínusitídy.

Zápal je dvojsečná zbraň

Zápal je dobrý aj zlý. Hoci keď je to súčasť procesu hojenia výronu alebo natiahnutia, je tiež zodpovedný za bolesť. Teraz by ste už mali chápať, ako funguje proces zápalu. To by vám malo pomôcť zmierniť bolesti s tým spojené a zmierniť zápal, zatiaľ čo sa zranenie hojí.