Prečo máme bolesti?

Bolesť je prirodzeným spôsobom vášho tela, ako vám povedať, že niečo nie je v poriadku. Dôvodov pre bolesť môže byť veľa.

Natiahnutie a vyvrtnutie

Po náročnom športe alebo po splnení fyzicky náročných úloh v práci alebo doma nás môžu bolieť svaly.

K týmto natiahnutiam a pricviknutiam dochádza, keď boli svaly, kĺby a väzy použité príliš často alebo príliš skoro. Poškodenie svalov je zvyčajne sprevádzané zápalom.

Natiahnutie a pricviknutie svalu môžu byť aj dôsledkom nesprávneho sedenia alebo zdvíhania tela.

Prechladnutie a chrípka

Môže byť náročné vyrovnať sa s nepríjemnými príznakmi prechladnutia alebo chrípky, ako sú bolesti hlavy, horúčka a bolesť hrdla. Ale tiež môžete mať bolesti tela v dôsledku prechladnutia alebo chrípky.

Bolesti svalov pri prechladnutí alebo chrípke môžu byť dôsledkom toho, že váš imunitný systém uvoľňuje do vášho tela látky, ktoré pomáhajú s ochranou tela a bojujú proti infekcii. Tieto látky môžu ovplyvniť svalové bielkoviny a spôsobiť bolesti svalov.

Ako zmiernime bolesti tela?

Bolesť zvyčajne funguje ako systém včasného varovania vášho tela, takže môže byť užitočné zamerať sa na zdroj bolesti, tam kde je to možné. To by mohlo znamenať zmenu usporiadania vášho kancelárskeho stola, aby sa zlepšilo držanie tela pri sedení alebo aby sa znížilo namáhanie rúk a zápästí.

Pokiaľ už máte natiahnutý alebo pricviknutý sval:

  • Uvoľnite danú časť tela.
  • V prvých dňoch podniknite kroky na zmiernenie opuchov a zápalu – riaďte sa metódou RICE (Rest – Odpočinok, Ice – Ľad, Compress – Kompresie, Elevate – Zdvihnutie) a v prípade potreby použite liek proti bolesti, napríklad Nurofen.
  • Po niekoľkých prvých dňoch, hneď ako sa prípadný opuch zmierni, vám môže terapia teplom často uľaviť.
  • Vyskúšajte jemné cvičenie, ako je chôdza alebo plávanie.
  • Doprajte si masáž, ktorá upokojí boľavé svaly.

Ak máte obavy z natiahnutého alebo pricviknutého svalu, obráťte sa na svojho lekára.

Kedy by nám bolesti mali robiť starosti

Tieto kroky môžu pomôcť pri zotavení. Lieky proti bolesti, ako je Nurofen, môžu dočasne zmierniť bolesti.

Pokiaľ vaše bolesti pretrvávajú alebo ak máte z akéhokoľvek dôvodu obavy, neignorujte ich – čo najskôr navštívte svojho lekára alebo lekárnika.