Pomoc pri zotavení
Veci, ktorým je potrebné sa vyhnúť bezprostredne po športovom zranení (zvyčajne po dobu troch dní), vyjadruje skratka HARM (ujma):
- Heat (Teplo) – napríklad horúce kúpele, sauny alebo hrejivé zábaly;
- Alcohol (Alkohol) – konzumácia alkoholu môže zvýšiť krvácanie a opuchy a spomaliť hojenie;
- Running (Beh) – alebo akákoľvek iná forma cvičenia, ktorá by mohla spôsobiť ďalšie zranenie;
- Massage (Masáž) – môže zhoršiť krvácanie a opuchy.
Na druhú stranu si opatrenia, ktoré by ste mali vziať do úvahy, môžete pamätať pod skratkou PRICE (cena):
- Protection (Ochrana) – Zabezpečte, aby bola zranená časť tela chránená pred ďalším zranením.
Snažte sa vyhnúť situáciám, kedy bolestivú oblasť ďalej zaťažujete. Pokiaľ ste si napríklad vyvrtli členok noste topánku, ktorá členku poskytne väčšiu oporu.
Niektorým zraneniam prospeje lepšia opora, napríklad ortéza alebo leukoplast. Pokiaľ si nie ste istý, čo je pre vás najlepšie, kontaktujte lekára alebo špecialistu na športové úrazy.
- Rest (Odpočinok) – Dajte zraneniu čas uzdraviť sa tak, že svalu alebo kĺbu doprajete odpočinok. Nehrajte sa na hrdinov so zranením, môže to spôsobiť ďalšie poškodenia a zotavenie bude trvať dlhšie.
- Ice (Ľad) – Skôr než aplikovať teplo na zranenie sa pri prvých troch dňoch po zranení dáva prednosť ľadu.
Aplikujte ľad po dobu 15 až 20 minút zabalený vo vlhkom uteráku každé dve až tri hodiny po dobu prvých dvoch až troch dní, aby ste zmiernili zápal. Ľad tiež môže pomôcť zmierniť bolesť a opuch pri poranení mäkkých tkanív, ako je natiahnutie väzov, natrhnutie svalov alebo modriny. Snažte sa, aby sa nedotýkal pokožky priamo, pretože by to mohlo spôsobiť popáleniny. Nechoďte spať s ľadovým obkladom; nenechávajte ľad celú noc!
- Compression (Kompresie) – Pokiaľ je to možné, aplikujte na poranenie tlakový obväz alebo elastickú bandáž, pomôže to v prvých dňoch potlačiť opuchy a krvácanie.
Vo väčšine prípadov obväz alebo bandáž pomôžu odľahčiť zraneniu pri hojení. Toto by malo pomôcť znížiť vašu bolesť. Elastická bandáž alebo elastické návlekové bandáže sú zvyčajne dostupné v lekárňach.
Dbajte na to, aby obväzy neboli okolo postihnutej oblasti príliš pevne utiahnuté, pretože by mohli obmedziť prietok krvi. Nezabudnite odstrániť obväz pred spaním.
- Elevation (zdvihnutie) – Pokiaľ je to možné, udržiavajte zranenú oblasť zdvihnutú a podopretú (napríklad na vankúši), aby sa znížili opuchy.
Pokiaľ je vaša noha zranená, vyvarujte sa dlhšiemu času, kedy nemáte nohu zdvihnutú. Pokiaľ vám zdvihnutá noha spôsobuje väčšiu bolesť, jednoducho sa snažte, aby bola v pohodlí.
Liečba natiahnutia, výronu a ďalších športových úrazov
Pri miernych natiahnutiach, výronoch a pomliaždeninách sú často nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) považované za účinné. Pomáhajú zmierňovať bolesť a môžu tiež obmedziť zápal a opuchy. Napríklad si v lekárni môžete kúpiť Nurofen. Nurofen obsahuje ibuprofén a je k dispozícii v niekoľkých formách.
Formulácia Nurofen 200 mg liečivé náplasti na uvoľnenie kĺbov a chrbta sú topické prípravky, ktoré sa vstrebávajú do pokožky, aby pôsobili tam, kde je to potrebné, pre poskytnutie úľavy od bolesti chrbta, zmiernenie preťaženého lýtkového svalu alebo iných podobných športových zranení.
V prípade vážneho poranenia, najmä hlavy alebo chrbtice, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Mali by ste tiež zvážiť návštevu svojho lekára, pokiaľ pociťujete silnú bolesť, opuch, necitlivosť alebo neviete zniesť zaťaženie na končatinách. Pokiaľ sa obávate, že sú vaše príznaky príliš závažné alebo si myslíte, že ste si zlomili alebo vykĺbili kĺb, okamžite vyhľadajte lekára.
Väčšina športových zranení je drobných a zotavenie je zvyčajne pomerne rýchle. Pokiaľ však máte niekedy pochybnosti, nie je najlepším riešením dúfať, že robíte správnu vec. Vždy si nechajte poradiť od niekoho skúseného.