Ako účinkuje ibuprofén?

Ibuprofén v tele zastavuje tvorbu veľkých množstiev prostaglandínov v prípade ochorenia alebo poranenia.

Prostaglandíny sú telu vlastné chemické látky, ktoré sa do vášho tela uvoľňujú v prípade poranenia alebo choroby. Prostaglandíny po svojom uvoľnení urobia okolité nervy veľmi citlivými na bolesť, čo vášmu telu pomáha uvedomiť si, že niečo nie je v poriadku. Teda keď položíte ruku na niečo ostré, príslušné nervy to oznámia vášmu mozgu, ktorý rýchlo odošle oznámenie, že vás bolí ruka.

Prostaglandíny rovnako spôsobujú zápal a opuch tkanív – tieto látky sú jeden z dôvodov, prečo vám pri chorobe opuchne hrdlo a pri nádche sa vám upchá nos. Prostaglandíny sú tiež jedným z dôvodov, prečo vytknutý členok opuchne a je nepohyblivý.

Keďže ibuprofén blokuje tvorbu prostaglandínov, pôsobí na príslušnom mieste bolesti, kde pomáha zmierniť bolesť a znížiť zápal.

Aké rôzne druhy ibuprofénu sú dostupné?

Ibuprofén je dostupný v širokej palete liekových foriem. Dve najfrekventovanejšie z nich sú perorálne lieky, ktoré je možné prehltnúť s vodou, a topické formy, ktoré sa aplikujú na pokožku.

Perorálny ibuprofén – tablety, kapsuly alebo tekuté formy s ibuprofénom, ktoré je možné užívať s vodou. Keď užijete tabletu s ibuprofénom, táto skončí vo vašom žalúdku, kde sa začne rozpúšťať. Počas rozpúšťania tablety sa uvoľňuje ibuprofén. Cez stenu žalúdka je potom absorbovaný do krvného riečiska.

V posledných rokoch došlo k vývoju nových druhov ibuprofénu. Dva príklady sú ibuprofén lyzín a ibuprofén sodík – obidva sú soľné formy ibuprofénu, ktoré sú absorbované až dvakrát rýchlejšie ako štandardný ibuprofén.

Keď sa ibuprofén absorbuje do krvného riečiska, začne blokovať uvoľňovanie prostaglandínov, čo pomáha znižovať bolesť a zápal.

Keďže tablety a kapsuly s ibuprofénom nie sú vhodné pre dojčatá a deti, k dispozícii sú tekuté formy pre deti. Tekutý ibuprofén pre deti je možné podávať od 3 mesiacov.

Topický ibuprofén je k dispozícii vo forme liečivé náplasti​ a aplikuje sa priamo na bolestivé časti tela. Absorbuje sa do pokožky v mieste bolesti. Jednou z výhod použitia topickej formy je to, že sa väčšina liečiva nedostane do iných častí tela, ako napr. žalúdok, kde sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky.

Na čo sa užíva ibuprofén?

Vo voľnopredajných dávkach sa ibuprofén užíva na poskytnutie dočasného zmiernenia bolesti alebo zápalu v nasledujúcich situáciách:

  • Bolesti hlavy (napr. migrény, tenzné bolesti hlavy)
  • Svalové bolesti (napr. natiahnutia a výrony, športové zranenia)
  • Horúčka
  • Príznaky nádchy a chrípky
  • Menštruačné bolesti
  • Bolesti chrbta
  • Bolesti zubov
  • Bolesti kĺbov (napr. artritická bolesť)
  • Bolesť prínosových dutín

Ibuprofén verzus paracetamol: druhy analgetík

Analgetiká, ktoré sa predávajú v lekárňach, je možné rozdeliť do dvoch skupín:

Tie, ktoré účinkujú hlavne v mieste bolesti

Tie, ktoré sa považujú za lieky účinkujúce hlavne centrálne (v mozgu a mieche)

Ibuprofén, aspirín a iné NSPZL/NSAID účinkujú hlavne v mieste bolesti. Z dôvodu tejto metódy účinkovania je možné tieto analgetiká považovať za lieky, ktoré poskytujú cielené zmiernenie bolesti.

Nikto presne nevie, ako účinkuje paracetamol, ale považuje sa za liečivo, ktoré účinkuje hlavne centrálne. Má malý alebo žiadny účinok na zápal v mieste bolesti.

V čom spočíva tento rozdiel? Ibuprofén verzus paracetamol

 

Ibuprofén

Paracetamol

Typ liečiva

NSPZL/NSAID

Jednoduché analgetikum

Ako účinkuje

Blokuje signály bolesti v mieste bolesti.

Odhaduje sa, že účinkuje hlavne centrálne na zníženie intenzity signálov bolesti.

História ibuprofénu

Ibuprofén bol objavený a vyvinutý v 50-tych rokoch minulého storočia výskumnou vetvou spoločnosti Boots Company vo Veľkej Británii (teraz vo vlastníctve spoločnosti Reckitt Benckiser). Vedúcimi pracovníkmi tohto tímu boli Dr. Stewart Adams a jeho kolegovia John Nicholson a Colin Burrows.

Dnes ibuprofén užívajú ako súčasť voľnopredajných liekov milióny ľudí na zmiernenie bolesti a horúčky a stále je veľmi rozšírený ako súčasť liekov len na predpis, ktoré sú určené na zvládanie bolesti spojenej s reumatickou artritídou aj osteoartritídou.

Čo sú NSPZL/NSAID?

NSPZL/NSAID (skratka pre nesteroidné protizápalové lieky) pomáhajú zmierniť bolesť a znížiť zápal blokovaním tvorby prostaglandínov – chemických látok spôsobujúcich bolesť.

V lekárňach je k dispozícii mnoho druhov NSPZL/NSAID. Medzi voľnopredajné NSPZL/NSAID, ktoré si môžete zakúpiť, patria lieky s účinnými látkami aspirín, diklofenak, naproxén a ibuprofén.

Iné, silnejšie NSPZL/NSAID sú k dispozícii na lekársky predpis.

Bezpečnostné opatrenia

Ibuprofén neužívajte:

  • Ak máte žalúdočné vredy alebo iné žalúdočné problémy, alebo problémy s obličkami alebo srdcom.
  • Ak máte alergiu na ibuprofén, aspirín alebo iné protizápalové látky. Ak u vás dôjde k alergickej reakcii, prestaňte užívať ibuprofén a okamžite navštívte svojho lekára.

Počas prvých 6 mesiacov tehotenstva, iba ak by vám lekár odporučil inak. Vôbec tento liek neužívajte počas posledných 3 mesiacov tehotenstva.

Príliš vysoká dávka ibuprofénu

Neprekračujte odporúčanú dávku. Pred podávaním deťom vo veku pod 12 mesiacov sa poraďte s lekárom. Nepodávajte dojčatám mladším ako 3 mesiace.

Ak si myslíte, že ste užili príliš veľa ibuprofénu (príliš vysokú dávku ibuprofénu), bezodkladne kontaktujte lekára.

Maximálna odporúčaná denná dávka ibuprofénu je:

  • 1200 mg/deň pre dospelých a deti od 12 rokov
  • 800 mg/deň pre deti od 7 do 12 rokov