Tipy pre utíšenie bábätiek pri prerezávaní zubov

Je to nádherný okamih, keď vidíte prvý biely zúbok svojho dieťatka, no nie je to vždy prechádzka ružovou záhradou, pretože nové zuby vedia vyvolať mnoho nepríjemných pocitov, keď sa tlačia cez boľavé, začervenané ďasná. Tento proces sa nazýva prerezávanie zubov. Prerezávanie zubov môže byť niekedy celkom stresujúci proces, keďže nie sú stanovené žiadne pravidlá o tom, kedy je správny čas na začatie prerezávania a každé bábätko tento proces prežíva inak. Preto je dôležité naučiť sa rozpoznať príznaky prerezávania zubov a vedieť, čo môžete urobiť pre zmiernenie tejto bolesti.

 

KEDY SA OBJAVIA PRVÉ ZUBY MÔJHO DIEŤAŤA?

Prvé zúbky vášho dieťatka sa začínajú vyvíjať ešte v maternici, no zvyčajne sa prerežú po približne 6 mesiacoch po pôrode. V prípade niektorých bábätiek k tomu môže dôjsť oveľa skôr, zatiaľ čo v prípade iných k tomu môže dôjsť oveľa neskôr, no ani jedno by vás nemalo znepokojovať.

Prvé zuby, ktoré sa začnú tlačiť cez ďasná, budú dolné predné zuby známe ako rezáky, ktoré sú onedlho nasledované hornými prednými zubami. Zadné zuby sa zvyčajne objavujú ako posledné.

Deti zvyčajne majú prerezané všetky mliečne zuby do veku dva a pol roka, i keď existujú výnimky.

AKÉ SÚ PRÍZNAKY BOLESTI Z PREREZÁVANIA ZUBOV?

Predtým, ako sa objaví prvý zub, môže vaše dieťatko vykazovať tieto skoré známky prerezávania zubov:

  • Začervenané líca
  • Horúčka
  • Citlivé ďasná
  • Nadmerné slinenie
  • Túžba hrýzť čokoľvek, čo nájde
  • Plač
  • Odmietanie jedla
  • Budenie sa v noci s plačom

Niekedy môžete vidieť, ako sa zúbok vášho dieťatka tlačí von alebo môžete cítiť hrčku na ďasnách.

 

AKO MÔŽEM MÔJMU DIEŤATKU POMÔCŤ ZMIERNIŤ BOLESŤ PRI PREREZÁVANÍ ZUBOV?

Maznanie sa a objatia navyše vždy pomôžu bábätku, ktorému sa prerezávajú zúbky. Taktiež zistíte, že často rado žuje, a tak mu dajte niečo pevnejšie, do čoho by mohlo hrýzť, ako napr. hryzadlo. Užitočný tip je schladiť hryzadlo v chladničke, aby prinieslo vášmu bábätku extra úľavu.

Ak sa však vaše dieťatko trápi a nie je ho možné utíšiť, môžete zvážiť podanie niektorého z liekov na zmiernenie bolesti. Nurofen pre deti neobsahuje cukor ani farbivá a poskytuje zmiernenie bolesti až na 8 hodín pre bábätká od 3 mesiacov, ktoré vážia viac ako 5 kg.