Breadcrumbs

Menštruačné bolesti – pocity pod psa

Ak máte menštruačné bolesti, nie ste sama! Väčšina žien zažila menštruačné bolesti. V skutočnosti ide o najčastejší gynekologický problém, ktorému čelia mladé ženy. U žien, ktoré mávajú menštruačné bolesti, tieto bolesti zvyčajne začínajú v ich tínedžerskom veku, niekoľko rokov po spustení menštruácie.

Intenzita menštruačných bolestí sa môže líšiť, no čím sú horšie, tým negatívnejšie vplývajú na vykonávanie normálnych každodenných činností, vrátane chodenia do školy, na univerzitu alebo do práce. Najhoršie sú zvyčajne na začiatku menštruácie a postupne odznejú v priebehu nasledujúcich 2 až 3 dní.

Čo spôsobuje menštruačné bolesti?

Menštruačné bolesti sú spôsobené telu vlastnými chemickými látkami, ktoré sa nazývajú prostaglandíny a ktoré sa uvoľňujú v maternici počas menštruácie. Niektoré ženy majú vyššie hladiny prostaglandínov než iné (i keď nie je jasné prečo) a výskyt menštruačných bolestí je u nich pravdepodobnejší. Prostaglandíny spôsobujú kontrakcie svalov steny maternice, čo vyvoláva pocity kŕčovitých bolestí. Hladiny prostaglandínov sú najvyššie tesne pred začiatkom menštruácie, čo je aj časový úsek, kedy sú menštruačné bolesti najčastejšie a najprudšie. Po jednom alebo dvoch dňoch hladiny prostaglandínov klesnú a bolesť zvyčajne odznie.

Prostaglandíny môžu spôsobiť viac ako len menštruačné kŕče

Nie všetky menštruačné bolesti sú rovnaké

V skutočnosti existujú dva typy menštruačných bolestí:

Primárna dysmenorea: Tento termín označuje bolesť, ktorú väčšina žien pociťuje počas menštruácie. Táto bolesť sa zvyčajne začne vyskytovať jeden až dva roky po spustení menštruácie a s pribúdajúcim vekom slabne. Skúsenosť mnohých žien je, že menštruačné bolesti sú menším problémom potom, ako mali deti, alebo keď sú na hormonálnej antikoncepcii, ako sú tabletky, náplasti alebo vaginálny krúžok.

Sekundárna dysmenorea: Ide o menštruačné bolesti spôsobené poruchou reprodukčného systému, ako napr. zrastami alebo fibroidmi. Sekundárnou dysmenoreou trpí približne jedna z desiatich žien s menštruačnými bolesťami. Sekundárna dysmenorea, na rozdiel od primárnej dysmenorey, zvykne začať v neskoršom veku a časom sa zhoršovať. Táto bolesť tiež môže začať pred menštruáciou, trvať počas menštruácie a pretrvať dokonca aj po skončení menštruácie.

Zmiernenie menštruačných bolestí

Existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť na zmiernenie menštruačných bolestí:

  • Skoncujte s fajčením: Fajčenie zhoršuje menštruačné bolesti, čo je o dôvod viac s ním skoncovať.
  • Zdravo sa stravujte: Znížte príjem kávy a alkoholu v čase okolo menštruácie a snažte sa vyhýbať polotovarom alebo mastným jedlám. Jedzte viac ovocia, zeleniny, celozrnného pečiva a rýb, obzvlášť olejovitých rýb ako losos, tuniak a sardinky, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
  • Cvičte: Pravidelné cvičenie medzi menštruáciami je dobrý nápad. Počas menštruácie sa pokúste zmierniť bolesť strečingom alebo prechádzkami.
  • Lieky na zmiernenie bolesti: Lieky na zmiernenie bolesti, ktoré znižujú účinky prostaglandínov, sú veľmi účinné na menštruačné bolesti. Tieto lieky na zmiernenie bolesti sa nazývajú nesteroidné protizápalové lieky (skratka NSPZL) a obsahujú ibuprofén, účinnú látku Nurofenu. Keďže tieto analgetiká cielenie riešia príčinu menštruačných bolestí, sú účinnejšie na zmiernenie menštruačných bolestí ako všeobecné analgetiká ako paracetamol.
  • Doplnky stravy: Niektorým ženám pomáha pri menštruačných bolestiach magnézium, rybí olej, vitamín B1 alebo vitamín B6. Medzi ďalšie doplnky stravy, ktoré môžu pomôcť, patria ploštičník hroznovitý, olej z pupalky dvojročnej, angelika čínska aVitex agnus castus.
  • Relaxujte a starajte sa o seba: Relaxačné techniky, joga, meditácia, akupunktúra, odpočinok a jednoduché opatrenia ako používanie termoforu alebo teplého obkladu môžu byť tiež veľmi účinné. Bylinkový čaj, ako napr. zázvor alebo mäta, môže pomôcť zmierniť nevoľnosť a plynatosť.

Mali by ma menštruačné bolesti znepokojovať? 

Pre väčšinu žien je určitá bolesť počas menštruácie len prirodzenou súčasťou života, ktorá po niekoľkých dňoch zvyčajne odznie. Na svojho lekára by ste sa však mali obrátiť, ak vaše menštruačné bolesti:

  • Nie sú zmiernené analgetikami ani inými opatreniami a narušujú váš každodenný život a prácu.
  • Zhoršujú sa s postupom veku – toto môže byť indikáciou, že vaše menštruačné bolesti spôsobuje niečo iné ako normálny menštruačný cyklus.
  • Trvajú dlhšie ako vaša menštruácia.

Lieky obsahujú ibuprofén. Na vnútorné užitie. Tablety, kapsuly a suspenziu užite ústami. Čapíky zaveďte do konečníka. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O prípadných rizikách a nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

 

Vždy si prečítajte informácie na obale. Užívajte len podľa príslušných pokynov. Nesprávne užívanie môže ohroziť vaše zdravie. Ak príznaky pretrvávajú, obráťte sa na svojho lekára. Všetky informácie prezentované na týchto webových stránkach nie sú určené na diagnostiku ani predpisovanie. V prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí sa obráťte na svojho lekára.

Tieto informácie majú všeobecný charakter a nemajú byť náhradou lekárskej pomoci.

Vždy sa spoliehajte na diagnózu lekára a ak príznaky vášho dieťaťa pretrvávajú, vyhľadajte jeho/jej pomoc.

Ochrana osobných informácií je pre nás dôležitá. Kliknite sem na zobrazenie našich zásad ochrany osobných údajov.