Breadcrumbs

Prečo vaše kĺby vedia tak bolieť

Bolesť kĺbov v určitom čase postihuje každého z nás, obzvlášť vo vyššom veku. V tele máte stovky kĺbov, ktoré sú navrhnuté tak, aby vám poskytovali podporu a aby vám pomohli pohybovať sa s ľahkosťou. No ak boli vaše kĺby poškodené zranením alebo ochorením, dokážu vyvolať bolesti, ktoré postihujú vašu schopnosť normálneho pohybu. 

Postihnutý môže byť ktorýkoľvek kĺb vo vašom tele, no najčastejšie sa vyskytuje bolesť kolien. Či už vám bolesť kĺbov len mierne znepríjemňuje život alebo vám prekáža v každodenných činnostiach, existujú spôsoby jej zmiernenia.

Čo spôsobuje bolesť kĺbov?

Bolesť kĺbov môže byť spôsobená mnohými rôznymi zraneniami alebo zdravotnými ťažkosťami. Medzi tieto patria:

 • Nadmerná záťaž, stres alebo priama trauma príslušného kĺbu (napr. opakované kľačanie)
 • Zle zahojené zlomeniny
 • Tendonitída (zápal a podráždenie šľachy) v mieste kĺbu
 • Natiahnutia a výrony väzív (napr. športové zranenia)
 • Podkladové ochorenie (napr. osteoartritída, dna)

Šesť tipov pre zmiernenie bolesti kĺbov

Keď vás bolia kĺby, tu je niekoľko tipov, ktoré by vám mohli priniesť úľavu:

 • Starostlivosť o seba: Nehýbte boľavým kĺbom spôsobmi, ktoré zhoršujú bolesť. Každý deň na boľavý kĺb aplikujte ľadový obklad na 15 – 20 minút. Ak trpíte chronickou muskuloskeletálnou bolesťou, úľavu vám môže poskytnúť teplý obklad. Masáž v prípade bolesti kĺbov nie je dobrý nápad.
 • Dbajte o svoje zdravie: Jedzte zdravé potraviny a snažte sa udržať si zdravú hmotnosť, aby ste znížili zaťaženie svojich kĺbov.
 • Dbajte na aktivitu: zmiernenie bolesti kĺbov môže podporiť pravidelné vhodné cvičenie ako aj strečing a posilňujúce cviky. Ak máte pochybnosti pri výbere cvikov, poraďte sa s fyzioterapeutom.
 • Regulujte príslušnú bolesť: Užívanie jednoduchého analgetika ako Nurofen môže poskytnúť dočasné zmiernenie bolesti kĺbov a zápalu. Ak máte viac ako 65 rokov, ak užívate iné lieky, ak ste tehotná alebo dojčíte, poraďte sa so svojím lekárom.
 • Ak je bolesť kĺbov sprevádzaná opuchom, začervenaním, citlivosťou alebo teplom okolo príslušného kĺbu, navštívte svojho lekára.
 • Okamžitú lekársku pomoc vyhľadajte vtedy, keď je vaša bolesť kĺbov dôsledkom zranenia, obzvlášť vtedy, keď je bolesť intenzívna a sprevádzaná rýchlym opuchom, deformáciou kĺbu alebo neschopnosťou pohybu.

Lieky obsahujú ibuprofén. Na vnútorné užitie. Tablety, kapsuly a suspenziu užite ústami. Čapíky zaveďte do konečníka. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov. O prípadných rizikách a nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Vždy si prečítajte informácie na obale. Užívajte len podľa príslušných pokynov. Nesprávne užívanie môže ohroziť vaše zdravie. Ak príznaky pretrvávajú, obráťte sa na svojho lekára. Všetky informácie prezentované na týchto webových stránkach nie sú určené na diagnostiku ani predpisovanie. V prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí sa obráťte na svojho lekára.

Ochrana osobných informácií je pre nás dôležitá. Kliknite sem na zobrazenie našich zásad ochrany osobných údajov.