Breadcrumbs

Ako funguje bolesť: 3 veci, ktoré potrebujete vedieť

Každý jeden z nás niekedy cíti bolesť a či už vás bolí chrbát, máte svalové kŕče alebo stuhnutý krk, vždy je to nepríjemné. Pozitívna stránka je tá, že bolesť hrá dôležitú úlohu ako súčasť obranného mechanizmu tela. Je to spôsob, ktorým vás vaše telo upozorňuje na poranenie a nabáda k ochrane pred ďalším poškodením.

Bolesť však môže byť napriek svojej ochrannej úlohe rušivá – má negatívny dopad na každodenné činnosti a môže vás v noci oberať o spánok. Porozumenie tomu, ako bolesť funguje, je prvým krokom k nájdeniu účinných spôsobov jej zvládnutia a zmiernenia.

O bolesti treba vedieť tri veci. 

1. Je osobná

Aj keď každý z nás cíti bolesť, každá osoba má svoj vlastný prah bolesti. Čo môže pre niekoho nesmierne bolestivé, môže byť pre niekoho iného znesiteľné. Prečo pociťujeme bolesť odlišne? To, ako váš mozog interpretuje signály bolesti z tela, určujú gény, hormóny, očakávania a emočný stav.

Keďže je bolesť takto osobnou skúsenosťou, špecifické spôsoby jej zvládnutia nemusia fungovať u každého. Často je najlepšou stratégiou účinného zmiernenia cielené riešenie zdroja bolesti, napríklad užitie voľnopredajného analgetika určeného na zmiernenie zápalu.

2. Má emočnú zložku

To, ako pociťujete bolesť, môže byť ovplyvnené vašimi emóciami. Ak máte pocity úzkosti alebo ste v depresii, pravdepodobnosť vašej citlivosti na bolesť sa zvyšuje. Výskum preukázal, že dokonca aj keď v niekom vyvoláme pocity žiaľu, napríklad tým, že tejto osobe ukážeme smutné fotografie, stačí na zníženie prahu bolesti tejto osoby.

Na druhej strane, váš emočný stav môže tiež pomôcť so zmiernením bolesti. Silné emócie ako rozrušenie alebo strach dočasne odpútajú ľudí od cítenia bolesti. Známou pomocou je tiež meditácia – hlboký stav uvoľnenia, ktorý vyvoláva, môže niekedy zmierniť bolesť zmenou zamerania myšlienok a znížením vášho vnímania bolesti.

3. Má viac ako jeden zdroj

Poznanie charakteru vašej bolesti je kľúčom k jej účinnému zmierneniu. Existujú dva odlišné typy bolesti – tkanivová bolesť a nervová bolesť.

Tkanivová (alebo nociceptívna) bolesť sa vyskytuje pri poškodení telesných tkanív. Keď sa porežete alebo si vytknete členok, z poškodených tkanív sa uvoľnia chemické látky známe ako prostaglandíny, ktoré spustia reťazový sled udalostí vedúcich k zápalu. Známky zápalu – teplo, bolesť, začervenanie a opuch – upozorňujú telo na to, že je nutné opraviť poškodené tkanivá. Prostaglandíny tiež robia nervové zakončenia v príslušnom tkanive (nociceptory) citlivejšími na bolesť, čo je dôvod, prečo tkanivová bolesť bolí.

Druhým typom bolesti je nervová (alebo neuropatická) bolesť. Nervy sú ako elektrické vodiče tela – neustále vysielajú správy, vrátane signálov bolesti, medzi mozgom a zvyškom tela. Poškodenie nervov, mozgu alebo miechy môže zmeniť spôsob vysielania týchto signálov. Určité poranenia alebo ochorenia, ako diabetes, môžu viesť k poškodeniu nervov a spôsobiť nervovú bolesť, ktorá sa môže prejavovať ako stŕpnutie, znecitlivenie alebo niekedy ako intenzívna bolesť.

V poznaní je sila

Získaním hlbšieho porozumenia tomu, ako funguje vaša bolesť, máte väčšiu šancu túto bolesť zvládnuť a pracovať s lekármi na stratégiách, ktoré poskytujú zmiernenie a zlepšujú kvalitu vášho každodenného života.