Breadcrumbs

Má Nurofen cielený účinok na zdroj bolesti?

Hľadať liek na zmiernenie bolesti vo vašej miestnej lekárni môže byť problém. Na výber je veľmi veľa produktov. Dôležité je nájsť ten pravý liek, ktorý je pre vás vhodný a ktorý poskytuje účinnú úľavu. Je preto dobré vedieť, že Nurofen má cielený účinok na zdroj bolesti. Čo to však v skutočnosti znamená pre vašu bolesť? Aké vedecké zdôvodnenie stojí za týmto tvrdením? 

Čo je cielené zmiernenie bolesti?

Ibuprofén (účinná látka v produktoch značky Nurofen) sa šíri do celého tela, no je aktívny v bolestivých alebo zápalových oblastiach tela.

Keď hovoríme o lieku Nurofen, cielené zmiernenie bolesti znamená, že príslušná účinná látka, ibuprofén, začne účinkovať v mieste ochorenia alebo poranenia. Nurofen v mieste bolesti blokuje tvorbu prostaglandínov, telu vlastných chemických látok zapojených do signalizácie bolesti a do zápalu. Naopak, paracetamol podľa všetkého účinkuje hlavne v centrálnej nervovej sústave (mozgu a mieche). To znamená, že paracetamol väčšinou účinkuje mimo miesta bolesti.

Prečo blokovanie prostaglandínov pomáha zmierniť bolesť a zápal?

Prostaglandíny sú telu vlastné chemické látky, ktoré sa do vášho tela uvoľňujú v prípade poranenia alebo choroby. Prostaglandíny po svojom uvoľnení urobia okolité nervy veľmi citlivými na bolesť, čo vášmu telu pomáha uvedomiť si, že niečo nie je v poriadku. Prostaglandíny tiež spôsobujú zápal a opuch tkanív. Tieto látky sú jeden z dôvodov, prečo vám pri chorobe opuchne hrdlo a pri nádche sa vám upchá nos. Prostaglandíny sú tiež jedným z dôvodov, prečo vytknutý členok opuchne a je nepohyblivý.

Ibuprofén cielene účinkuje na prostaglandíny a blokuje ich tvorbu. Práve toto robí z Nurofenu účinný liek na zmiernenie bolesti a je to aj dôvod, prečo môžeme povedať, že Nurofen má cielený účinok na zdroj bolesti.