Breadcrumbs

Päť mýtov o bolestiach hlavy, o ktorých potrebujete vedieť

Pulzujúca, rozptyľujúca, nepríjemná – každý jeden z nás sme už mali skúsenosť s bolesťami hlavy. A zdá sa, ako keby vedeli prísť práve v tom najhoršom čase.

Od tenzných a klastrových bolestí hlavy k bolestiam hlavy od prínosových dutín a migrénam – každá bolesť hlavy je odlišná. Odhalenie týchto piatich veľmi rozšírených mýtov je prvým krokom k tomu, aby sme sa týchto bolestí zbavili.

Mýtus č. 1 - Migrény sú najčastejším typom bolesti hlavy

V skutočnosti sú najčastejším typom bolesti hlavy tenzné bolesti hlavy, ktorými pravidelne trpí až osem ľudí z desiatich. Dôvodom ich vysokej frekvencie je náš moderný životný štýl so žiarivými svetlami, hlukom a stresom. Stres dokáže vyvolať napätie a spazmy vo svaloch hlavy a krku a sú to práve tieto svaly, ktoré sú zdrojom tenznej bolesti hlavy. Pravdepodobne viete, ako sa človek pri jednej z takýchto bolestí hlavy cíti – je to tupá, rozľahlá bolesť na oboch stranách hlavy.

Mýtus č. 2 - Bolesťami hlavy trpia len dospelí

Bolesti hlavy nie sú len pre dospelých. Trpia nimi aj deti, vrátane tenzných bolestí hlavy – jediný rozdiel je v tom, že vám to nevedia povedať, najmä tie maličké. V skutočnosti sú bolesti hlavy jeden z hlavných dôvodov vymeškaných hodín detí v škole. Aj keď tieto bolesti nie sú vždy vážne, bolesť hlavy u dieťaťa je dôležité sledovať a pri ich zhoršení sa obrátiť na lekára.

Mýtus č. 3- Migrény sú len naozaj zlé bolesti hlavy

Nie je to celkom pravda. Migrény sa od ostatných bolestí hlavy líšia. V skutočnosti ide o neurologické poruchy, ktoré môžu vyvolať ďaleko horšiu bolesť ako bežná bolesť hlavy. Táto bolesť je spôsobená hlavne rozšírením krvných ciev v hlave.

Ak trpíte migrénou, môžu ju sprevádzať aj iné príznaky, ako napr. nevoľnosť a citlivosť na svetlo. Môžete mať dokonca vizuálne problémy známe ako aury a vidieť blikajúce svetlá alebo cikcakovité čiary.

Mýtus č. 4 - Len ženy trpia rekurentnými bolesťami hlavy

Viete čo? Všetci nimi trpíme. A zatiaľ čo u mužov je nižšie riziko výskytu tenzných bolestí hlavy a migrén, majú až päťnásobne vyššie riziko výskytu klastrových bolestí hlavy. Tieto bolesti hlavy získali svoj názov z toho, že sa objavujú ako skupiny alebo strapce (klastre) bolestí hlavy v trvaní niekoľkých týždňov, pričom sa vyskytujú raz alebo dvakrát do roka približne v tom istom období. Táto bolesť je zvyčajne pociťovaná za okom alebo na jednej strane hlavy a jej nástup je silný a neočakávaný.

Mýtus č. 5 - Všetky bolesti hlavy sú psychologické

Väčšinu bolestí hlavy zvyčajne spúšťa základná fyzická príčina. V prípade tenzných bolestí hlavy je zdrojom stuhnutie svalov hlavy a krku vyvolané stresom. Stuhnutie týchto svalov potom vysiela bolestivé impulzy do oboch častí hlavy. Z tohto dôvodu tenzné bolesti hlavy často vyvolávajú pocit, akoby bola vaša hlava zovretá vo zveráku.

Ak pociťujete jednu z týchto bolestí hlavy, zvážte cielené riešenie fyzickej príčiny tejto bolesti použitím lieku na zmiernenie bolesti, ako je Nurofen.