Aká je normálna telesná teplota dieťaťa?
Telesná teplota dieťaťa by sa mala pohybovať v rozmedzí 36,5 – 37,5 °C. U detí mladších než tri mesiace sa teplota 38,0 °C a viac a u starších dojčiat 38,5 °C a viac považuje za výrazne vysokú teplotu.
Pokiaľ vaše dieťa vykazuje známky horúčky, mali by ste jeho teplotu merať teplomerom; digitálny teplomer môže byť pre vás najjednoduchší a najpresnejší. Normálna teplota sa líši v závislosti od toho, či robíte interné alebo externé meranie, takže je dôležité vedieť, na čo sa zamerať, v závislosti od toho, v akej časti tela meriate.
Normálny teplotný rozsah s ušným teplomerom je 35,8 – 38,0 °C.
Normálna orálna teplota by mala byť v rozmedzí 35,5 – 37,8 °C.
Normálna teplota v podpazuší by mala byť nižšia, teda v rozmedzí 34,7 – 37,3 °C.
U rektálnych teplomerov je normálny rozsah 36,6 – 38,0 °C.
Ako vždy, pokiaľ máte obavy, obráťte sa na lekára alebo zdravotníckeho pracovníka.
Aké sú rôzne typy teplomerov?
- Existuje niekoľko spôsobov merania teploty dojčiat, napríklad pod jazykom, v podpazuší, v uchu alebo na čele. Voľba metódy, ktorú zvolíte, môže závisieť od používaného teplomera.
- Digitálny teplomer – je rýchly a veľmi presný. Tieto typy teplomerov sa vo všeobecnosti používajú na meranie teploty v podpazuší.
- Ušný teplomer – tento typ teplomera je najrýchlejším spôsobom, ako merať teplotu dieťaťa, pretože dokáže zmerať teplotu už za 1 sekundu. Tento typ teplomera je však drahý a musíte starostlivo dodržiavať pokyny, aby ste zistili presné meranie.
- Pruhový – ide o veľmi jednoduchý teplomer, ktorý jednoducho pridržíte na čele dieťaťa.
- Ortuťový – tento typ je veľmi zastaraný a už sa nepoužíva. Môže byť nebezpečný, pretože teplomer sa môže rozbiť na malé črepiny skla a uvoľniť jedovatú ortuť. Preto je najlepšie vyhnúť sa používaniu ortuťových teplomerov u dojčiat.
Ako často by ste mali kontrolovať teplotu svojho dieťaťa?
Pokiaľ má vaše dieťa horúčku, mali by ste pravidelne kontrolovať jeho teplotu a mieru diskomfortu, aby ste sa uistili, že je v poriadku. Je však dôležité, aby vaše dieťa čo najviac oddychovalo. To pomôže v boji proti infekcii alebo vírusu spôsobujúcemu horúčku.
Aj keď je hrozné vidieť že sa vaše dieťa necíti dobre, väčšinou sa z horúčky spamätá po niekoľkých dňoch bez ďalšej liečby. Pokiaľ má vaše dieťa menej než šesť rokov a má vysokú teplotu, mali by ste okamžite navštíviť svojho praktického lekára alebo si pohovoriť so zdravotníkom. Staršie dojčatá udržiavajte v pokoji, povzbudzujte ich, aby pili veľa tekutín, aby nedošlo k dehydratácii, a zaistite, aby bola miestnosť dobre vetraná. Opäť platí, že pokiaľ máte obavy, obráťte sa na praktického lekára alebo zdravotníka.
Odkazy:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6