Čo je zdrojom bolesti pri bolesti chrbta?
Ak ste ako väčšina ľudí, príčinou vašej bolesti je pravdepodobne natiahnutie, výron alebo spazmus vo svale alebo väzive chrbta. Medzi najčastejšie príčiny bolesti chrbta patria:
- Nesprávne zdvíhanie
- Prílišné natiahnutie počas zdvíhania, zohýbania alebo otáčania
- Zlé držanie tela
- Nesprávna poloha pri spaní alebo preležaný matrac
- Nadváha
- Tehotenstvo
- Nedostatok cvičenia
- Stres
- Fajčenie
So stúpajúcim vekom sa zvyšuje aj pravdepodobnosť výskytu bolesti chrbta – najčastejšie sa vyskytuje u ľudí vo veku 30 až 50 rokov.
Pravdepodobnosť výskytu bolesti chrbta sa u vás zvyšuje aj vtedy, keď sa normálne nehýbete a dlhé časové úseky trávite pri pracovnom stole. Niekedy vás však chrbát bolí preto, že ste cvičili až príliš! Kľúčové je nájsť správnu rovnováhu.
Ako je možné zmierniť bolesť chrbta?
Keď vás bolí chrbát, môžete byť v pokušení zaliezť do postele a zostať tam. No je niekoľko jednoduchých vecí, ktoré môžete robiť počas prvých 2 až 3 dní a ktoré vám môžu pomôcť zmierniť bolesti chrbta a urýchliť vaše uzdravenie.
- Starostlivosť o seba: Dávajte si počas dňa na chrbát ľadový obklad, a to každú 1 až 2 hodiny na 20 minút. Počas prvých niekoľkých dní neaplikujte na chrbát teplo ani si nedopriavajte alkohol a masáže (aj keď to môže byť príjemné). Zvýšilo by to zápal a opuch vo vašich tkanivách. Po 2 až 3 dňoch môžete na úľavu pre boľavé svaly začať používať hrejivé náplasti alebo obklady.
- Dbajte na aktivitu: Vyhýbajte sa činnostiam, ktoré nemusíte robiť, ale vykonávajte jemné pohyby, ak môžete, a pravidelne si naťahujte telo. Cvičenia pre bolesti krížov môžu byť účinným spôsobom urýchlenia uzdravenia. Ak máte pochybnosti, požiadajte svojho fyzioterapeuta, aby vám ukázal cvičenia na natiahnutie svalov chrbta a ich posilnenie, ktoré môžu napomôcť vášmu uzdraveniu.
- Hýbte sa: Nezostávajte v jednej polohe (napr. sedenie pri počítači, pozeranie televízie alebo polihovanie) viac ako 20 až 30 minút. Čím skôr sa budete môcť normálne hýbať, tým lepšie na tom bude váš chrbát.
- Regulujte príslušnú bolesť: Užívanie jednoduchého analgetika ako Nurofen vám môže pomôcť udržať aktivitu tým, že vám poskytne dočasné zmiernenie zápalu a miernej až stredne silnej bolesti krížov. Ak máte viac ako 65 rokov, ak užívate iné lieky, ak ste tehotná alebo dojčíte, poraďte sa najprv so svojím lekárom.
- Zachovajte si pozitívny postoj: Ak vás bolesť chrbta frustruje alebo irituje, snažte sa nedovoliť, aby vás tieto emócie ovládali. Aplikovanie niektorých jednoduchých relaxačných a dychových techník vám môže pomôcť zvládnuť to, kým sa váš chrbát nezahojí.
Obráťte sa na svojho lekára, ak bolesť chrbta časom neustupuje alebo ak máte iné príznaky, ktoré vás znepokojujú (napr. horúčka, ťažkosti pri močení, slabosť, znecitlivenie alebo mravčenie v nohách).
Tipy pre zvládnutie bolesti chrbta
Existuje viacero vecí, ktoré môžete urobiť pre zníženie rizika poranenia krížov:
- Zdvíhajte veci správnym spôsobom a nezdvíhajte ťažké predmety: používajte svoje nohy a nie chrbát.
- Nehrbte sa, keď stojíte alebo sedíte.
- Dbajte na dobré držanie tela pri šoférovaní alebo pri pracovnom stole.
- Pravidelne cvičte a kontrolujte svoju hmotnosť.
- Skoncujte s fajčením.
- Noste pohodlné topánky s nízkym opätkom.
- Spite naboku, aby ste minimalizovali akékoľvek zakrivenie chrbtice, a používajte tvrdý matrac.