Pochopenie toho, kde Nurofen pôsobí

Nurofen

Ibuprofén, hlavná zložka prípravku Nurofen, je nesteroidný protizápalový liek (NSPZL/NSAID), niekedy nazývaný ako prípravok proti zápalom. Pomáha zmierniť bolesť tým, že blokuje látky nazývané prostaglandíny, ktoré sa podieľajú na zápale a signalizácii bolesti v celom tele. V porovnaní s tým paracetamol pôsobí hlavne v centrálnom nervovom systéme (mozgu).

Prečo blokovanie prostaglandínov pomáha zmierniť bolesť a zápal

Prostaglandíny sú prírodné látky, ktoré sa môžu uvoľniť do vášho tela pri úraze alebo ochorení. Keď sa prostaglandíny uvoľnia v mieste zranenia, spôsobia veľkú citlivosť susedných nervov na bolesť – čo pomáha vášmu telu uvedomiť si, že niečo nie je v poriadku. Prostaglandíny spôsobujú aj zápal a opuch tkanív. Sú jedným z dôvodov, prečo vás bolí hrdlo, keď ste chorý, a tiež jeden z dôvodov, prečo vyvrtnutý členok opuchne.

Ibuprofén blokuje produkciu prostaglandínov. Vďaka tomu je Nurofen účinný pri zmierňovaní bolesti a zápalu v celom tele. Kvôli tomuto spôsobu pôsobenia je možné o tomto type liekov proti bolesti povedať, že poskytujú úľavu od bolesti v mieste bolesti.