Kedy ho skontrolovať

Kedy a ako často je potrebné kontrolovať svoje choré dieťa sa môže líšiť. V prípade otázok je dobré zavolať pediatrovi. To robí mamička Janka zo Prešova. Pokiaľ je to možné, Janka, ktorá vychováva päťročné dievčatko, zavolá počas dňa do ordinácie svojho lekára, porozpráva sa so sestrou alebo lekárom o príznakoch svojej dcéry a spýta sa, ako často by ju mala v noci kontrolovať.

„Keď dostane horúčku v noci, kedy je ordinácia zavretá, dám jej Nurofen pre deti*, ktorý moja dcéra našťastie miluje – hlavne ten oranžový. A zvyčajne si nastavím budík na telefóne, aby som sa mohla každé dve hodiny zobudiť a skontrolovať ju.“

 

Ako zaistiť ich pokoj

Môže vás lákať zabaliť vaše dieťa do teplej bielizne alebo mu dať do postele ďalšie prikrývky, keď viete, že je choré, ale obliekať ho do ľahkej bielizne je v skutočnosti lepšia voľba.

„Snažím sa zabrániť tomu, aby sa moja dcéra prehriala a triasla tým, že ju vyzlečiem takmer donaha,“ vraví. „Takto sa cíti omnoho pohodlnejšie."

Janka zvyčajne otvára okno, ale pokiaľ sú poveternostné podmienky príliš búrlivé, umiestni ventilátor na druhú stranu izby svojej dcéry, takže vánok je jemný a ventilátor na ňu nefúka príliš silno. „V podstate sa uistím, že v jej izbe je príjemná teplota,“ vraví.

Veľa tekutín

Janka sa snaží povzbudiť svoju dcéru, aby pila, keď je chorá, aj keď je to často to posledné, čo jej päťročná dcéra chce.

„Moja dcéra je veľmi mrzutá, keď má horúčku, čo je dosť pochopiteľné – koniec koncov necíti sa veľmi dobre. Pokiaľ ju však dokážem presvedčiť, aby niečo vypila, je potom často omnoho pokojnejšia, čo jej pomôže zaspať a nebude dehydratovaná.“

„Snažím sa ju presvedčiť, aby pila svoj obľúbený džús, alebo pokiaľ sa môže posadiť, dám jej ľadovú kocku, ktorá jej pomôže dostať do seba nejaké tekutiny."

Pomoc je na dosah

„Na Nurofen pre deti nedám dopustiť," vraví Janka. „Použila som ho nespočetnekrát, aby som pomohla znížiť teplotu mojej dcéry. Vždy mám doma jeden – pre prípad, že by dostala horúčku.“

 

* Nepodávajte deťom mladším než 3 mesiace. Vyhľadajte lekársku pomoc u detí mladších než 1 rok.