Čistenie zubov vášho dieťaťa

Najlepší spôsob, ako sa starať o zuby svojho dieťaťa, je navyknúť si na ich čistenie, aj keď je len jeden! Najprv používajte mäkkú zubnú kefku s vodou. Vo veku od 18 mesiacov zvoľte zubnú pastu s nízkym obsahom fluoridu vhodnú pre deti. Je tiež dôležité začať používať zubnú niť hneď od začiatku! Kým sa zuby objavia, osvojte si dobré návyky utieraním ďasien mäkkou handričkou dvakrát denne.

Nerobte si starosti, ak im spočiatku nemôžete príliš čistiť zuby. Najdôležitejšie je osvojiť si návyky na čistenie zubov, aby vaše dieťa vedelo, že je to súčasť ich každodennej rutiny. Hneď ako si zvyknete čistiť zuby svojho dieťaťa, robte to dvakrát denne: ráno a tesne pred spaním.

Postupné dospievanie dieťaťa vás môže lákať nechať ho čistiť si zuby bez pomoci. Aj keď je dôležité naučiť vaše dieťa samostatne si čistiť zuby, je dobré mu naďalej pomáhať zuby čistiť, kým bude mať asi sedem rokov a bude schopné to robiť dostatočne dobre samo.

Obmedzte cukor

Cukor je zdrojom potravy pre baktérie, ktoré žijú v našich ústach. Baktérie produkujú kyselinu, ktorá môže poškodiť vonkajší povrch zubu (nazývaný sklovina). Kým sliny v našich ústach pomáhajú napraviť toto poškodenie, ak je poškodenie závažnejšie než náprava, môže vzniknúť diera v zube (známa ako zubný kaz).

Lízanky a sladké nápoje v dojčenských fľašiach môžu byť obzvlášť škodlivé, pretože sú po dlhú dobu v kontakte so zubami vášho dieťaťa a je väčšia pravdepodobnosť, že spôsobia kaz. Najlepšie je obmedziť sladkosti čo najviac a čo najskôr si osvojiť správne zdravé stravovacie a čistiace návyky. Zvážte nasledujúce tipy, ako skrátiť dobu, počas ktorej sú zuby vášho dieťaťa v kontakte s cukrom:

  • Keď skončíte s kŕmením, odstavte ich od prsníka alebo fľaše.
  • Nedávajte svojmu dieťaťu fľašu do postele.
  • Nikdy nedávajte sladké nápoje do detskej fľaše.
  • Nikdy nenamáčajte cumlík do sladkého.
  • Pokiaľ je to možné, požiadajte o lieky bez cukru.
  • Naučte svoje dieťa piť z pohárika približne od šiestich mesiacov.
  • U detí starších než 12 mesiacov by mala byť hlavným nápojom voda alebo čisté plnotučné mlieko.
  • Ovocný džús nie je pre deti nutný ani sa neodporúča kvôli vysokému obsahu cukru a kyslosti.

Cukor môže byť ťažké identifikovať v rôznych potravinách, pretože má mnoho rôznych názvov. Medzi bežné názvy cukru na zoznamoch zloženia patrí fruktóza, sacharóza, dextróza, glukóza. Môžete si myslieť, že prírodné zdroje cukru sú v poriadku, ale všetky druhy cukru, či už prírodné cukry v ovocí, pridané cukry alebo tie v mede a ovocnej šťave, môžu spôsobiť zubný kaz.

Kedy mám vziať dieťa k zubárovi?

Zubná asociácia radí, že čím skôr rodičia začnú brať svoje dieťa k zubárovi, tým lepšie. Je všeobecným pravidlom, že by ste mali začať uvažovať o návšteve zubára vášho malého dieťaťa hneď, ako sa mu začnú objavovať zuby. Váš zubár bude schopný zabezpečiť, aby sa všetky zuby vášho dieťaťa vyvíjali podľa očakávaní, a poskytne vám cenné rady, ako udržať zuby vášho dieťaťa zdravé a silné.