Vytvorte si denný plán

Vytvorenie zoznamu úloh môže reorganizovať vaše myšlienky a pomôže vám stanoviť priority na nasledujúci deň. Začnite určením vašej najproduktívnejšej doby – pracuje sa vám ráno lepšie než večer? Naplánujte si svoj deň tak, aby ste zvládli tie najnáročnejšie úlohy vtedy, keď ste najproduktívnejší.

Uvoľnite bolesť hlavy – určite si hranice

Keď práca začne narúšať váš osobný život, zvyšuje sa úroveň stresu a bolesti hlavy sa môžu vyskytovať častejšie. Aby ste udržali zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, musíte určiť odlišné hranice. To sa ľahšie povie, ako urobí? Postupujte krok za krokom – nechajte počítač doma vypnutý, urobte si čas na svoje obľúbené koníčky alebo stretnutie s priateľmi a rodinou.

Hovorte o tom

Mnoho štúdií odhalilo, že konverzácia s rodinou a priateľmi môže zlepšiť vašu pohodu. Pokiaľ ste mali v práci ťažký deň a cítite sa prepracovaný, získajte novú perspektívu tým, že zavoláte dobrému priateľovi a porozprávate sa o tom. Je tiež dôležité mať na pracovisku podporu, to znamená, že si dáte kávu a zasmejte sa s niekým, kto sa môže cítiť úplne rovnako ako vy.

Zostaňte v pohybe

Pokiaľ sedíte celý deň pred počítačom je pravdepodobné, že nemáte dostatok pohybu – faktor silne spojený s bolesťami hlavy. Štúdia Workplace Health Management z roku 2008 zistila, že ľudia, ktorí si zacvičili pred prácou boli šťastnejší, produktívnejší a menej trpeli stresom. Dokonca aj krátka prechádzka počas prestávky na obed môže stačiť k zlepšeniu vašej kondície a pomáha udržať tieto tenzné bolesti hlavy na uzde.

Nevynechávajte jedlo

Všetci vieme, že výživa je kľúčom k dobrému zdraviu, ale keď ste zaneprázdnený, môže byť ťažké nájsť si čas na jedlo. Realita je taká, že vynechanie jedla znižuje hladinu cukru v krvi, čo môže niekedy vyvolať alebo zhoršiť bolesť hlavy. Doprajte si každý deň dobrý štart zdravými raňajkami – bolo zistené, že znižujú stres a zlepšujú pracovný výkon.

Majte tiež na pamäti, že stresovaní ľudia sa s väčšou pravdepodobnosťou rozhodnú pre vysoko kalorické potraviny, ktoré môžu viesť k zápalu v tele. Skúste zvýšiť príjem potravín zmierňujúcich bolesť, ako je losos, pomaranče a zázvor.

Vyspite sa zo stresu a sledujte, ako bolesť hlavy poľavuje

Pocit únavy je bežným spúšťačom tenzných bolestí hlavy. Spánok –aj keď je to len zdriemnutie – môže znížiť riziko bolesti hlavy a znížiť citlivosť na bolesť. Je to preto, že spánok uvoľňuje svaly na hlave a krku, ktoré sú základnou príčinou bolestí hlavy.

Máte v prvom rade problémy so spánkom? Potom skúste zmeniť svoju rutinu. Môže vám pomôcť chodiť spať každú noc v pravidelnom čase a večer sa vyhýbať kofeínu. Môžete tiež vyskúšať nový vankúš alebo zmeniť polohu spánku, čo môže znížiť napätie na krku a v ramenách.

Kontrolujte svoje držanie tela

Kontrolujte svoje držanie tela

Bolesť chrbta nie je jediným dôsledkom zlého držania tela – aj správne nastavenie stola a stoličky môže tiež znížiť riziko bolesti hlavy tým, že vaše svaly budú uvoľnené. Použitie ergonomickej stoličky pomáha vašej chrbtici udržať jej prirodzenú krivku, ktorá môže zmierniť svalové napätie na krku, ramenách a chrbte.

Svalové napätie môžete ďalej znížiť úpravou monitora počítača tak, aby bol vo výške očí alebo mierne nižšie. Jasné svetlá môžu byť tiež silným spúšťačom bolesti hlavy, skúste teda na monitor počítača použiť antireflexnú obrazovku a pravidelne odpočívajte, aby ste uľavili očiam.