Ako zistiť, či ste v strese

Môžete si všimnúť drobné zmeny v spôsobe, akým každodenne fungujete, alebo v spôsobe, akým premýšľate (môžete sa pristihnúť, že zmýšľate negatívne o veciach, pri ktorých ste normálne optimistický). Niektorí ľudia zistili, že stres ovplyvňuje ich držanie tela; pokiaľ máte napäté, boľavé ramená a svaly chrbta, môžete to byť tým, že ste v strese. Tu je niekoľko ďalších príkladov iných znakov, na ktoré je treba dávať si pozor:

Zvýšená podráždenosť – pokiaľ ste neobvykle výbušný alebo naštvaný a nie ste si istý prečo.

Zvýšená citlivosť – rozplačete sa pri maličkostiach alebo sa pri kritike prehnane bránite.

Nezvyčajne nadmerné fajčenie alebo pitie – to všetko sú bežné príznaky zvýšeného napätia.

Ťažšie zaspávanie, nespavosť alebo včasné ranné prebúdzanie – nadmerné starosti môžu vážne narušiť váš spánkový režim.

Bolesti hlavy, svalové napätie, bolesť alebo závraty.

Ťažkosti so sústredením.

Tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, žalúdočné nevoľnosti – to sú len niektoré z fyzických prejavov stresu.

Pokiaľ sa u vás niektorý z týchto príznakov objavuje pravidelne, požiadajte o radu svojho lekára.

 

Čo môžete urobiť pre zvládnutie stresu

Potom, čo ste si uvedomili, že ste v strese, je dôležité zistiť prečo. Pozrite sa bližšie na to, čo sa vo vašom živote deje. Ste doma alebo v práci v obzvlášť stresujúcej situácii? Alebo máte niečo spoločné so stresujúcim človekom?

Pokiaľ príčina vášho stresu nie je okamžite zrejmá, môžete skúsiť viesť si denník pre zvládanie stresu. Vezmite si ho so sebou kamkoľvek idete a zaznamenajte si časy, kedy sa cítite stresovaný a prečo. Hneď ako zistíte, čo spôsobuje váš stres, môžete sa naučiť ho zvládať. Tu sú niektoré ďalšie techniky zvládania stresu:

Môže byť lákavé skrývať sa pred ľuďmi, miestami alebo situáciami, ktoré vás stresujú. Ale toto je zriedka najlepší spôsob riešenia stresu. Namiesto toho skúste pozitívnu konfrontáciu – zatnite zuby, zhlboka sa nadýchnite a čeľte situáciám. To tiež pomôže zvýšiť vaše sebavedomie.

Naučte sa, ako ovládať myšlienky vo svojej mysli pomocou pozitívneho sebapoznania. Myslite pozitívne, namiesto toho, aby ste si vraveli „Nezvládnem to“, povedzte „Zvládnem to“ alebo „Som pokojný a mám všetko pod kontrolou“.

Využite podporu rodiny a priateľov – keď v sebe budete zadržiavať pocity, bude sa to len zhoršovať. Hovorte o tom s ľuďmi. A pokiaľ sa nechcete podeliť so svojimi najbližšími, môžete hovoriť s lekárom alebo poradcom.

Pokiaľ sa cítite v strese, pretože máte príliš veľa práce, môžete sa naučiť techniku riadenia času. Skúste techniku určovania priorít úloh: naliehavé; dôležité; dôležité a naliehavé; a nenaliehavé a nedôležité. Postupne potom postupujte podľa najdôležitejších úloh.

Cvičte a naučte sa dýchacie alebo relaxačné techniky: meditácia, joga, tai chi a pilates sú dobré spôsoby, ako pomôcť upokojiť telo aj myseľ.