Ako dlho by som mal/mala spať?

Hoci každý potrebuje iné množstvo spánku, aby organizmus správne fungoval, väčšina dospelých potrebuje približne 7 – 9 hodín kvalitného spánku za noc.

Nedostatok spánku

Nedostatok spánku má vplyv na schopnosť nášho mozgu fungovať a môže spôsobiť najrôznejšie problémy.

Nemôže teda nedostatok spánku spôsobiť bolesť hlavy? Áno – výskum ukázal, že tí, ktorí spali v priemere len šesť hodín, mávajú výrazne častejšie a silnejšie bolesti hlavy než tí, ktorí spali dlhšie.*

Príliš veľa spánku

Hoci je známe, že nedostatok spánku spúšťa bolesti hlavy, možno prekvapivo môže mať vplyv aj nadmerné spanie. Skôr ako tráviť celý víkend v posteli, prečo sa neskúsiť uvoľniť, keď ste hore – môžete skúsiť jogu alebo meditáciu.

Relaxácia pred spaním

Zníženie času na obrazovke: Vzostup používania elektronických ručných zariadení od elektronických čítačiek po inteligentné telefóny, doba používania obrazovky pred spaním stále viac sťažuje zaspávanie. Rovnako ako skrátenie doby spánku môže svetlo vyžarované z týchto zariadení ovplyvniť váš cirkadiánny rytmus (váš režim spánku a bdenia).

Relaxujte pred spaním: Dajte si napríklad teplý kúpeľ alebo vyskúšajte relaxačné cvičenia, ako je meditácia, vedomé dýchanie alebo vedomá relaxácia (uvoľnenie každej časti tela od prstov hore).

Usporiadajte svoje myšlienky: Skúste venovať 30 minút na riešenie starostí pred spaním – potom, keď pôjdete spať, si môžete pripomenúť, že vaše starosti sú už vyriešené!

Dajte si teplé mlieko:Je zrejmé, že kofeínový nápoj pred spaním vás udrží v noci hore, ale teplá šálka mlieka obsahuje aminokyselinu podporujúcu spánok.

Prečo tieto tipy neskúsiť dnes večer a počas budúceho týždňa? Čoskoro by ste mali začať vidieť rozdiel v kvalite vášho spánku.

Pokiaľ vás bolesť hlavy ruší pri spánku, je potrebné vziať si liek na úľavu od bolesti. Ibuprofén je jedným z takých liekov proti bolesti. Pôsobí na zmiernenie bolesti, horúčky a zápalu. Nurofen poskytuje dočasnú úľavu od bolesti spojenej s bolesťami hlavy (vrátane migrény a tenzných bolestí hlavy), sínusovými a inými bolesťami, ako sú menštruačné bolesti a bolesti chrbta.