Prečo je potrebné?

Imunizácia je jednoduchý a účinný spôsob, ako sa vyhnúť chrípke a iným chorobám, ktoré vás môžu vážne ohroziť a niekedy spôsobiť aj smrť. A to nikto nechce!

Niektorí ľudia si o chrípke myslia, že je ako prechladnutie, ale je to omnoho vážnejšie – každý rok zapríčiní tisícky hospitalizácií. „Je dôležité, aby sa deti vyhli nákaze chrípky, pretože môže spôsobiť, že iným deťom bude veľmi zle,“ vraví Konradsdottir.

Keď je populácia imunizovaná, zastaví sa šírenie choroby a nakoniec môže choroba definitívne vymiznúť.

Kedy je potrebné?

Imunizačný plán nám hovorí, kedy majú mať deti rutinné očkovania, a vakcínu proti chrípke môžu mať po dovŕšení šiestich mesiacov.

Ak chcete získať maximálnu ochranu z vakcíny proti chrípke, nechajte sa očkovať každý rok, hneď ako bude vakcína k dispozícii alebo začiatkom jesene, kým začne chrípková sezóna. Chrípkové obdobie sa zvyčajne vyskytuje v období medzi októbrom a marcom a vrcholí v januári. Hneď ako vakcínu dostanete, trvá to dva až tri týždne, kým vás začne chrániť, takže čím skôr, tým lepšie.

Ako často sa musí opakovať?

Hoci nás mnoho bežných očkovaní chráni celé desaťročia, Konradsdottir vraví, že vakcínu proti chrípke potrebujeme každý rok, pretože každá chrípková sezóna prináša rôzne kmene vírusu. „Mnoho štúdií preukázalo, že z vakcíny proti chrípke získate určitú ochranu, ktorá sa akumuluje, a čím častejšie sa očkujete, tým lepšie ste chránený.“

Čo ak očkovanie vedie k horúčke?

Po imunizácii sa u niektorých detí objaví mierna horúčka. Neznamená to, že sú choré, ale ukazuje to, že ich imunitný systém sa učí, ako rozpoznať a zničiť vírusy alebo baktérie, proti ktorým boli imunizované.

Horúčka však môže deťom spôsobiť diskomfort. "V tomto prípade je vhodné podať jednoduché antipyretikum, ktoré znižuje horúčku," hovorí Konradsdottir. Produkt obsahujúci ibuprofén, bežné antipyretikum a analgetikum (ktoré znižuje bolesť), môže byť presne tým, o čom hovorí odborník na zdravie detí. Nurofen pre deti obsahuje ibuprofén a pomáha znižovať teplotu vášho dieťaťa. Pokiaľ mu však naozaj nie je dobre, kontaktujte svojho lekára.

Hoci nás imunizácia nemôže chrániť pred prechladnutím, moderná veda pomáha chrániť naše deti pred mnohými stresujúcimi a vážnymi ochoreniami. Zaistenie plánovaného očkovania pomáha našim rodinám zostať zdravými počas chladnejších mesiacov – a po celý rok.