Bolesti pri prechladnutí vs chrípkové bolesti

Keď je vaše dieťa prechladnuté alebo má chrípku, môže sa sťažovať na bolesť svalov. Tento bolestivý pocit je výsledkom zápalu, ku ktorému môže dôjsť, keď sa telo vášho dieťaťa snaží chrániť pred škodlivými podnetmi. Zápal je známkou toho, že sa telo snaží liečiť samo, ale pre vaše dieťa to môže byť nepríjemné obdobie.

Prechladnutie a chrípka sú odlišné ochorenia a príznaky bolesti častejšie sprevádzajú chrípku než bežné prechladnutie. Jedným z veľkých rozdielov medzi prechladnutím a chrípkou je, že chrípka má oveľa horší priebeh. Doktorka Dasha Fielder, praktická lekárka v Bondi a mamička hovorí, že keď máte chrípku, máte pocit, že ste ešte nikdy v živote neboli taký chorý.

„Chrípka je oveľa závažnejšia a môže byť tak oslabujúca, že sa ľudia nemôžu hýbať, nemôžu vstať z postele," hovorí Fielder. Okrem toho, že chrípka spôsobuje vyššiu teplotu, jedným z dôvodov, prečo je vám pri chrípke tak zle sú bolesti kĺbov a svalov. „Často to prirovnávam k dlhému behu alebo cvičeniu a tomu, ako potom svaly bolia. Chrípka ovplyvňuje všetky vaše svaly – zhora nadol.“

Prechladnutie aj chrípka môžu tiež spôsobiť, že sa rýchlejšie unavíte a budete dlhšie spať, ale neustála vyčerpanosť (trvajúca väčšinu dňa) bude pravdepodobne príznakom chrípky.

Existuje však jedna vec, ktorú majú prechladnutie a chrípka spoločnú: môžu spôsobiť, že vaše dieťa bude mať bolesti, bude sa cítiť mizerne a podráždene a prekazí vaše plány na celý deň.

Masáž na zmiernenie bolesti

Starostlivosť o dieťa s prechladnutím alebo chrípkou znamená snahu o zmiernenie bolestí, ktoré sú mu nepríjemné. „Bez ohľadu na to, či ide o obyčajné prechladnutie alebo chrípku, najlepším riešením je podporné zvládanie (zmiernenie ich symptómov)," radí Fielder.

Na rozdiel od dospelých, ktorí by sa mali masážam počas prechladnutia a chrípky vyhýbať (pretože tieto choroby sa môžu šíriť v tele dospelého rýchlejšie než normálne, zhoršiť príznaky a predĺžiť čas na zotavenie), môžu deti prosperovať z jemnej masáže počas chladného a chrípkového obdobia. Masáž je upokojujúci spôsob na zmiernenie bolesti vašich malých detí a poskytnutie láskyplnej starostlivosti, vďaka ktorej sa budú cítiť opatrované. Pomáha udržiavať ich krv a kyslík v obehu a kontakt kože s pokožkou vášho dieťaťa má množstvo zdravotných výhod, vrátane pomoci udržiavať teplotu, srdcovú frekvenciu a rýchlosť dýchania dojčiat na normálnej úrovni.

Od hlavy až k pätám

Najprv nájdite teplé a pokojné miesto a položte svoje dieťa na chrbát. Potom začnite s masážou od hlavy dieťaťa k nohám pomocou týchto tipov:

 • Jemne premasírujte čelo a spánky, potom sa jemne dotýkajte obočia a viečok.
 • Postupujte dole k nosu, lícam a ušiam.
 • Pomocou ukazováka a palca, počnúc podpazuším dieťaťa krúžte postupne po jednej a druhej paži a opakujte. Pokračujte až k jeho rukám, pričom venujte špeciálnu pozornosť lakťom.
 • Následne masírujte oblasť brucha a zľahka krúžte dlaňami rúk po bruchu dieťaťa.
 • Otočte dieťa na bruško a končekmi prstov ho jemnými krúživými pohybmi hladkajte po ramenách a chrbte.
 • Postupujte od stehien až k chodidlu a každú nohu jemne masírujte.
 • Keď sa dostanete k chodidlám, začnite prstami na nohách a jemne na každý prst zatlačte.
 • Dokončite jemným stláčaním – opäť krúživými pohybmi – na pätách.


Čo iné môžete robiť?

1. Vyskúšajte analgetikum

Na zmiernenie príznakov horúčky aj bolesti detí navrhuje Fielder tiež použiť analgetikum. „Môžete použiť prostriedok, ako je ibuprofén, ktorý je veľmi účinný pre dospelých aj deti, alebo inú alternatívu." U malých detí s prechladnutím alebo chrípkou hovorí, že ich rada dávkuje analgetiká pred spaním, aby deťom (aj vám!) pomohli k pokojnejšiemu nočnému spánku.

2. Udržiavajte ich hydratované

Vaše dieťa nemusí mať príliš veľkú chuť do jedla, ale nebojte sa – je to normálne. „Uisťujem rodičov, že aj keď deti dva alebo tri dni nejedia, nie je to zásadný problém, pokiaľ sú hladiny ich telesných tekutín na dostatočnej úrovni," vysvetľuje Fielder. Ale ak máte obavy, je najlepšie obrátiť sa na svojho lekára. Voda je tou najlepšou voľbou, ale zriedená šťava (jeden diel šťavy na tri diely vody) poskytuje trochu cukru a je skvelá pre rehydratáciu. Teplé mlieko môže tiež upokojovať a dodávať dôležité tekutiny.

3. V prípade potreby dojčite častejšie

Dojčené deti môžu vyžadovať útechu častejším kŕmením. Kým dieťa bojuje s prechladnutím alebo chrípkou, skôr než sa držať harmonogramu, je dobré dojčiť, keď si to dieťa žiada.

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Navštívte svojho praktického lekára, ak máte obavy alebo vaše dieťa:

 • Nechce piť.
 • Veľa zvracia.
 • Má silnú bolesť hlavy.
 • Je bledé a ospalé.
 • Je veľmi nepokojné.
 • Má problémy s dýchaním.


Keď vaše dieťa trpí bolesťami z prechladnutia alebo chrípky, ovplyvní vás to oboch. Bolesti tela a ďalšie príznaky prechladnutia a chrípky sťažujú každodenné činnosti. Ale vďaka láskyplnej masáži, času na odpočinok a rýchlej a účinnej úľave od bolesti sa čoskoro vrátite k normálnemu životu.

 

* Ak svojmu dieťaťu dávate Nurofen pre deti, vždy si prečítajte príbalovú informáciu. Nepodávajte deťom mladším než 3 mesiace. Vyhľadajte lekársku pomoc u detí mladších než 1 rok.