Dávajte si pozor na prvé príznaky bolesti uší

Bolesť uší môže byť pre dieťa v akomkoľvek veku nepríjemná a znepokojujúce. Medzi príznaky, na ktoré si treba dávať pozor patria:

  • Ostrá, tupá alebo pálivá bolesť v jednom alebo oboch ušiach;
  • Pichanie v uchu alebo ťahanie sa za ucho;
  • Problémy so sluchom;
  • Horúčka;
  • Podráždenosť alebo plač;
  • Problémy so spaním;
  • Vytekanie tekutiny z ucha.

Prečo sa bolesť uší vyskytuje častejšie u detí

Bolesti uší sú u malých detí bežné, pretože priechody, ktoré spájajú stredné ucho s nosom, sú menšie a ľahšie sa zablokujú. Keď sa tieto trubice zablokujú, môžu sa objaviť baktérie, čo spôsobí infikovanie a zápal stredného ucha. Zvyčajne v období okolo šiesteho roku dieťaťa budú trubice vnútorného ucha dostatočne vyvinuté, aby boli menej náchylné k infekciám.

Prečo sú bolesti uší tak silné?

Uši bolia, pretože ako sa tekutina hromadí, vyvíja tlak na ušný bubienok, čo spôsobuje jeho vydutie a bolestivosť.

Môžete podniknúť kroky k úľave od bolesti

Keď má vaše dieťa bolesť ucha, chcete mu pomôcť cítiť sa lepšie. V ľahších prípadoch by sa našťastie mala bolesť upokojiť do 24 hodín. Ak sa tak nestane, môžete podniknúť kroky, ktoré vám pomôžu zmierniť bolesť vášho dieťaťa.

Vaše dieťa môže v noci spať lepšie, ak je podopreté dvoma alebo viacerými vankúšmi (iba ak je vaše dieťa dosť staré na používanie vankúša). Môžete tiež vyskúšať liek proti bolesti, ktorý je určený špeciálne pre deti, ako je Nurofen pre deti. Nurofen pre deti pomáha zmierniť bolesť a znížiť horúčku.

Ak máte obavy alebo sa bolesť ucha vášho dieťaťa nezlepšila, mali by ste navštíviť svojho lekára. Ak si myslíte, že vaše dieťa môže mať ušnú infekciu alebo sa zdá, že je ovplyvnený jeho sluch, mali by ste tiež požiadať o radu svojho lekára.