1. Antibiotiká

Antibiotiká sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií. Antibiotiká sú však neúčinné proti vírusom, ktoré spôsobujú prechladnutie alebo chrípku.

Počas prechladnutia býva hlien spočiatku čistý a počas niekoľkých dní zmení farbu na zelenú alebo žltú. U bakteriálnych infekcií môže byť hlien hustý alebo žltý; farba hlienu vám však nepovie, či je infekcia bakteriálna alebo vírusová.

Užívánie antibiotík, keď ich nepotrebujeme, je z dlhodobého hľadiska nežiaduce, pretože baktérie sa voči antibiotiku stávajú rezistentné.

2. Léky proti prechladnutiu

Lieky proti kašľu a prechladnutiu, vrátane dekongesčných tabliet a nosných sprejov, sa neodporúčajú používať u detí mladších než šesť rokov.

Pokiaľ je vaše dieťa staršie než šesť rokov, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom skôr, ako mu podáte lieky proti prechladnutiu.

3. Lieky proti kašľu

Podráždená priedušnica alebo nadmerný hlien môžu byť príčinou kašľa počas prechladnutia vášho dieťaťa. Aj keď môže byť nepríjemné ho počúvať, kašeľ má dôležitý účel: odstraňuje hlien z dýchacích ciest vášho dieťaťa.

Svojmu dieťaťu môžete často ponúkať nápoje riedené vodou, ktoré pomôžu zriediť hlien a bude lepšie vykašliavať.

Pokiaľ je vaše dieťa staršie než šesť rokov, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom skôr, ako mu podáte lieky proti kašľu.

4. Para

Vdychovanie pary z misky s horúcou vodou je tradičná liečba prechladnutia a verí sa, že pomáha odblokovať dýchacie cesty. Ľahko však môže dôjsť k popáleninám a opareninám, preto by sa to nemalo u detí vykonávať.

Namiesto toho môžete na zmiernenie ich príznakov skúsiť nasledujúce:

 • Ponúkajte dostatok tekutín;
 • Používajte zvlhčovač vzduchu (vodu vymieňajte denne);
 • Posaďte ich do zaparenej kúpeľne (pod dohľadom);
 • Používajte nosný sprej alebo kvapky so soľným roztokom z lekárne.

Odpočinok, pitie veľkého množstva vody a výber účinného lieku (napríklad toho, ktorý zmierňuje bolesť alebo horúčku) sú vhodné možnosti úľavy pre vaše malé dieťa, keď je prechladnuté alebo má chrípku.

Prechladnutie a chrípka môžu v zime a iných ročných obdobiach spôsobiť nepríjemností a ťažkostí. Je dôležité zvoliť liečbu, ktorá môže pomôcť zmierniť príznaky vášho dieťaťa. Teraz, keď ste si prečítali, čomu je treba sa vyhnúť, pozrite sa na našich päť tipov, čo by ste mali robiť, keď je vaše dieťa choré.

Odkazy:

 • 1

  Allan GM a Arroll B. CMAJ. 2014;186(3):190–199

 • 2

  Low D. Clin Microbiol Infect 2008;14(4):298-306. Epub 2007 18. december.

 • 3

  Meneghetti A. Infekcia horných dýchacích ciest. Medscape 2018. Dostupné na: https://emedicine.medscape.com/article/302460-overview (navštívené 11. mája 2020).

 • 4

  Australian Government. Ministerstvo zdravotníctva. Therapeutic Goods Administration. OTC lieky proti kašľu a prechladnutiu pre deti – Konečné výsledky kontroly TGA. Dostupné na: https://www.tga.gov.au/otc-cough-and-cold-medicines-children-final-outcomes-tga-review (navštívené 9. apríla 2020)

 • 5

  Polverino M a kol. Multidiscip Respir Med 2012;7(1):5.

 • 6

  Himdani SA a kol. British Journal of General Practice 2016; 66 (644): e193-e199

 • 7

  Thielmann A, a kol. Evid Based Complement Alternat Med 2016;2016:6949202.