Čo sú zuby múdrosti?

Dospelí majú obvykle až 32 zubov. Posledné štyri zuby, ktoré rastú v zadnej časti ďasien, jeden v každom rohu čeľuste, sú známe ako zuby múdrosti. Hoci sa naše zuby múdrosti zvyčajne objavujú vo veku od 17 do 25 rokov, u niektorých ľudí nemusia rásť mnoho rokov.

Prečo zuby múdrosti spôsobujú toľko bolesti?

V momente, keď sa začnú objavovať zuby múdrosti, ústa by už normálne obsahovali 28 zubov. U mnohých dospelých týchto existujúcich 28 zubov – vrátane prvej a druhej stoličky – už zapĺňajú čeľusť a na zuby múdrosti nie je miesto. Vo výsledku môžu byť vaše zuby múdrosti „zasiahnuté“ hneď, ako sa objavia. Pokiaľ by bol zub múdrosti zasiahnutý, mohol by byť zaseknutý pod uhlom proti vašej druhej stoličke. V dôsledku toho sa môže objaviť iba čiastočne.

Bolesť môže byť spôsobená niekoľkými dôvodmi:

  • Pokiaľ sa ďasno odhalí len čiastočne, môže dôjsť k jeho infikovaniu, zápalu a bolesti.
  • Čiastočne odhalený zub múdrosti sa tiež môže kaziť a spôsobiť bolesti zubov, pretože môže byť ťažšie ho čistiť.

Ako môžete zmierniť bolesť zubov múdrosti?

Zuby múdrosti nemusia byť zasiahnuté, aj keď cítite, že pri raste spôsobujú diskomfort.

Pokiaľ však bolesť pretrváva, je vhodné navštíviť zubára, ktorý vám môže zröntgenovať čeľusť, aby zistil, či boli vaše zuby múdrosti zasiahnuté. Na liečbu bolesti môže váš zubár odporučiť odstránenie jedného alebo viacerých zubov múdrosti. Dôvody na odstránenie zubu múdrosti môžu zahŕňať:

  • Zub nikdy nevyrastie správne, pretože v ďasnách nie je dostatok miesta.
  • Zub sa odhalil len čiastočne, a pretože sa ťažšie čistí, môže sa kaziť.
  • Zuby múdrosti vám spôsobujú intenzívny diskomfort a znepokojujúce bolesti.

Počas čakania na odstránenie zubov múdrosti a tiež po odstránení si môžete vziať liek proti bolesti obsahujúci protizápalovú zložku, ako je Nurofen. Môže pomôcť zmierniť bolesti zubov po dobu až 8 hodín.*

 

 

*Mehlisch a kol. 2010, Malmstrom a kol. 2004, Malmstom a kol. 1999. Sponzorované RB.