Čo je migréna?

Migréna sa zvyčajne prejavuje ako pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy, ale môže postihnúť obe strany. Existujú dva hlavné podtypy: migréna bez aury a migréna s aurou. Aura je signál z mozgu, že migréna začína, a môže zahŕňať množstvo príznakov (zvyčajne vizuálnych), ktoré sa vyvíjajú postupne od 5 minút do hodiny pred bolesťou migrény.

Známky a príznaky migrény:

Je bežné, že migrény sa vyvíjajú postupne, a nie všetci ľudia ju zažívajú rovnakým spôsobom.

  • Prvá fáza: Fáza pred bolesťou hlavy so zmenami nálady, energetickej hladiny, správania a chuťou do jedla. Môže to trvať hodiny alebo dni pred epizódou.
  • Druhá fáza: Približne 30 % ľudí má auru – zrakové alebo iné zmyslové problémy, ako sú záblesky svetla, slepé škvrny alebo kľukaté vzory. Väčšinou trvá 5 minút až hodinu.
  • Tretia fáza: Pulzujúca bolesť hlavy, často na jednej strane hlavy, nevoľnosť, zvracanie alebo extrémna citlivosť na jasné svetlo a zvuk. Môže trvať 4 – 72 hodín.
  • Štvrtá fáza: Konečná fáza. Bolesť hlavy a ďalšie príznaky ustupujú, ale pocity únavy môžu trvať aj niekoľko dní potom.

Medzi ďalšie príznaky migrény patria ťažkosti so sústredením, nevoľnosť alebo zvracanie, necitlivosť rúk alebo tváre a/alebo pocit slabosti alebo podráždenosti.

Príčiny migrény:

Presný dôvod, prečo sa migrény vyskytujú, nie je známy. Predpokladá sa, že úlohu hrajú gény – pretože mnoho trpiacich má blízkeho príbuzného, ktorý ich tiež zažíva.

Medzi spúšťače migrény patria:

  • Hormonálne zmeny – napríklad menštruačný cyklus žien.
  • Emočné – keď je príčinou stres alebo úzkosť.
  • Fyzické – výsledok únavy alebo nekvalitného spánku.
  • Diétne – napríklad niektoré jedlá a nápoje.

Ako zmierniť migrény:

Hoci neexistuje žiadny liek na migrény, existuje mnoho možností, ktoré pomôžu zmierniť príznaky. Mnoho ľudí považuje za užitočné ležať v zatemnenej miestnosti a spať.

Môžete vyskúšať voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je paracetamol a ibuprofén. Pokiaľ budete pociťovať nevoľnosť alebo budete zvracať, poraďte sa s lekárom o ďalších dostupných spôsoboch liečby.

Čo je ibuprofén?

Ibuprofén pomáha zmierniť bolesť (ako je bolesť hlavy), horúčku a zápal. Tablety, kapsuly alebo suspenzie ibuprofénu je možné zapiť vodou.

Ako môže Nurofen Rapid 400 mg Capsules pomôcť:

Pacienti trpiaci migrénou vedia, že pre urýchlenie zotavenia je dôležité konať už pri prvých známkach.

Nurofen Rapid obsahuje likvidnú formu ibuprofénu, ktorá sa v tele začína vstrebávať rýchlejšie než štandardné formy ibuprofénu a poskytuje rýchlu úľavu od bolesti hlavy.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc:

Obráťte sa na svojho praktického lekára, pokiaľ trpíte novými, častými (viac než šesť dní v mesiaci) alebo silnými migrénami, alebo pokiaľ máte obavy z bolesti hlavy.

Tiež by ste mali vyhľadať lekársku pomoc, pokiaľ vám nerobí dobre svetlo alebo hluk, alebo to pri vašich migrénach nie je zvyčajné, alebo pokiaľ máte iné príznaky, ako sú necitlivé alebo slabé ruky alebo nohy.

Pokiaľ sa u vás vyskytne náhla bolesť hlavy, ktorá spôsobí oslepujúcu bolesť alebo pocit výnimočnej horúčky, kontaktujte svojho lekára. Medzi ďalšie príznaky, ktoré vyžadujú lekársku pomoc, patrí slabosť na jednej strane tváre, bolestivá paža, nezreteľná reč, stuhnutý krk, záchvaty alebo vyrážka.

Minimalizácia nástupu migrény:

Je dobré viesť si denník, aby ste vedeli, kedy ste zraniteľný, a mohli urobiť príslušné zmeny. Môžete si napríklad všimnúť, že stres alebo určité druhy potravín vaše migrény vyvolávajú.

Malé zmeny životného štýlu môžu tiež minimalizovať šance na riešenie migrény. Do každodenného života je dobré zaradiť časté cvičenie, pravidelný príjem potravy a pitie veľa vody počas celého dňa. Samozrejme môže pomôcť aj vyhýbanie sa alkoholickým nápojom a káve, pretože tieto nápoje často vedú k dehydratácii.

Pokiaľ ste urobili zmeny a vyhýbali ste sa možným spúšťačom, ale vaše príznaky pretrvávajú alebo ste stále znepokojený migrénami, požiadajte o radu svojho lekára.

Ďalšie typy bolestí hlavy:

Bolesti hlavy súvisiace so sínusom

Sínusové bolesti hlavy sa môžu objaviť v dôsledku zapálených dutín a hromadenia hlienu. Výsledkom je pocit tlaku a bolesti lícnych kostí, čela a okolia očí.

Tenzné bolesti hlavy

Tenzná bolesť hlavy sa prejavuje ako tupá, trvalá bolesť. Môžete mať pocit tlaku v hlave.