Čo sa deje s naším telom, keď je dehydratované?

Voda tvorí viac než dve tretiny tela zdravého človeka a hrá kľúčovú úlohu v mnohých funkciách, vrátane prenosu živín a odpadových látok medzi hlavnými orgánmi, regulácie telesnej teploty, mazania kĺbov, napomáhania tráveniu a udržiavania zdravej pokožky. Každá bunka v tele je na vode závislá, takže je dôležité zaistiť, aby ste boli hydratovaný.

Prvými príznakmi dehydratácie sú zvyčajne smäd a sucho v ústach. Môžu sa však vyvinúť aj ďalšie príznaky, ako je bolesť hlavy, únava, slabosť, vyschnuté pery, zmätenosť, halucinácie a rýchly srdečný rytmus.

Nápoje, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu

Voda je považovaná za najlepší nápoj na zaistenie dobrej hydratácie.

Veľké množstvo kávy a ďalších kofeínových nápojov bolo označených ako spúšťač bolestí hlavy dehydratáciou. Pokiaľ pravidelne pijete kávu alebo čaj, zvážte pomalé znižovanie dávky kofeínu, pretože vysadenie kofeínu môže tiež spôsobiť bolesti hlavy.

Alkohol môže byť ďalšou príčinou bolesti hlavy. Pokiaľ sa rozhodnete piť, urobte to s mierou a pite veľa vody na rehydratáciu tela.

Prevencia dehydratácie; koľko vody potrebujeme?

Všeobecné stravovacie pokyny odporúčajú, aby sme každý deň pili veľa vody. Množstvo závisí na vašom pohlaví, veku, aktivite a prípadnom tehotenstve, dojčení a na podmienkach, v ktorých žijete.

Čokoľvek, čo zvyšuje potenie, ako je teplé počasie, fyzická aktivita a vysoká nadmorská výška, zvýši vašu potrebu tekutín a možno budete potrebovať viac, než je zvyčajne odporúčané.

Pamätajte si, že konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny je spôsob, ako zvýšiť príjem tekutín – ale nie je alternatíva k pitiu vody.

Úľava od bolesti hlavy

Udržiavanie hydratácie môže zabrániť bolesti hlavy vyvolanej alebo spôsobenej nedostatočným príjmom vody. Ak chcete zmierniť bolesť hlavy, hneď ako nastane, môžete skúsiť lieky proti bolesti. Produkty, ako napr. Nurofen, môžu pomôcť zmierniť bolesť hlavy po dobu až 8 hodín.*

V zásade je prevencia bolesti hlavy určite lepšia než bolesť hlavy! Udržiavanie hydratácie by teda mohlo byť jedným z jednoduchých spôsobov, ako na bolesti hlavy trpieť menej.

 

 

*Malmstrom K a kol. 1999, Malmstrom K a kol. 2004, Mehlisch DR a kol. 2010 (sponzorované RB).