Kde sa vzal tento mýtus o Nurofene a jedle?

Nurofen bol ešte v 70-tych rokoch minulého storočia liekom len na lekársky predpis a lekári používali vysoké dávky na zvládnutie bolesti a zápalu u ľudí s dlhodobými ťažkosťami. Niektorí pacienti roky užívali každý deň vysoké dávky Nurofenu a nakoniec sa u nich vyvinuli žalúdočné problémy, vrátane žalúdočných vredov.

V súčasnosti je dávka Nurofenu v analgetikách, ktoré si môžete kúpiť v supermarkete alebo lekárni, oveľa nižšia ako dávky predpisované lekármi v 70-tych rokoch minulého storočia.

Ďalší rozdiel je v tom, že Nurofen sa v súčasnosti užíva len krátkodobo. Preto vám lekárnik odporúča navštíviť lekára, ak bolesť pretrváva viac ako tri dni. Pri krátkodobom užívaní Nurofenu je vznik žalúdočných problémov nepravdepodobný. V skutočnosti existujú dobré dôkazy o tom, že výskyt žalúdočných problémov je pravdepodobnejší pri užívaní Nurofenu vo vysokých dávkach (nad 1200 mg/deň) a počas dlhších časových úsekov (viac ako 3 dni po sebe).

Čiže predtým, keď sa Nurofen užíval vo vysokých dávkach počas dlhších časových úsekov, bola pravdepodobnosť žalúdočných problémov vyššia. Lekári si mysleli, že užitie tohto lieku s jedlom by mohlo znížiť príslušné riziká. V súčasnosti vieme, že ak dodržiavate pokyny na obale a užívate Nurofen v nízkej dávke maximálne tri dni, tento liek je rovnako tolerovaný ako paracetamol. To znamená, že Nurofen nemusíte užívať s jedlom.

Tri dobré dôvody, prečo užívať Nurofen s vodou

Je ešte jedna vec, ktorú je treba chápať v súvislosti s Nurofenom a jedlom. Užívanie Nurofenu s jedlom v skutočnosti spomaľuje jeho nástup. Toto môže byť problém, pretože zmiernenie bolesti nemusí byť také rýchle, ako by ste chceli. Nikto predsa nechce byť v bolestiach dlhšie, než musí. Môže to byť problém aj preto, lebo si môžete myslieť, že Nurofen neúčinkuje, a užijete ďalšie lieky, ktoré nepotrebujete.

Čiže jedlo môže spomaliť zmiernenie bolesti, no existuje aj jednoduchý spôsob, ako sa tomu vyhnúť. Len užite Nurofen na prázdny žalúdok a zapite ho pohárom vody. Keď tak urobíte, bude to mať nasledujúce tri prínosy:

  1. Nástup účinku Nurofenu bude rýchlejší.
  2. Zmiernenie bolesti pocítite skôr.
  3. Vyhnete sa užitiu ďalších liekov, ktoré nepotrebujete.

Stručné fakty o Nurofene a jedle