Pred použitím:

 • Najskôr sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom, pokiaľ je vaše dieťa mladšie než 12 mesiacov
 • Vždy si prečítajte príbalovú informáciu.
 • Uistite sa, že používate výrobok a dávku vhodnú pre vek vášho dieťaťa.

Pohľad na rad Nurofen pre deti

Nurofen pre deti rad 3 mesiace – 5 rokov: vhodný na zníženie horúčky a zmiernenie bežných bolestí vášho dieťaťa, ako sú bolesti pri raste zubov a bolesti uší. Je bezfarebný a bez cukru a je k dispozícii v jahodovej a pomarančovej príchuti.

Nurofen pre deti čapíky od 3 mesiacov: je určený na symptomatickú liečbu horúčky, vrátane horúčky po očkovaní; mierne až stredne silné bolesti, ako je bolesť hlavy, bolesť zubov, bolesť uší, bolesť v krku, bolesti pri prerezávaní zubov, pooperačná bolesť a bolesť pri zranení mäkkých tkanív (pomliaždenie, podvrtnutie a pod.) a ďalej bolestí a horúčky sprevádzajúcich prechladnutie a chrípku . Pri bolesti uší sa liek užíva iba na odporúčanie lekára. Čapíky odporúčame v prípade, že perorálne (ústami) podanie lieku nie je vhodné, napríklad ak pacient zvracia.​

Nurofen pre deti nad 6 – 12 rokov: koncentrovanejšia formula, ktorá umožňuje užiť menšiu dávku, pretože staršie deti môžu potrebovať väčšiu dávku ibuprofénu. Poskytuje rýchlu a účinnú úľavu od horúčky, bolesti hlavy, výronu a natiahnutia a príznakov prechladnutia a chrípky. Je tiež bezfarebný a bez cukru a je k dispozícii v jahodovej a pomarančovej príchuti.

Tablety Nurofen pre deti Active od 6 rokov: tablety dispergovateľné v ústach. Nurofen pre deti Active sa používa na tlmenie miernych a stredne silných bolestí ako sú bolesť hlavy, bolesť zubov, bolesť chrbta a pooperačnú bolesť. Ďalej sa tento liek užíva u bolesti a horúčky spojenej s prechladnutím a chrípkou, bolesti pri zápale stredného ucha, bolesti v krku, svalové bolesti a bolesti pri úraze mäkkých tkanív ako je podvrtnutie alebo pomliaždenie; pri horúčke (vrátane horúčky vzniknutej po očkovaní). V prípade bolesti uší sa vždy poraďte s lekárom a prípravok užívajte iba na základe jeho odporúčaní.

Mäkké žuvacie kapsuly Nurofen pre deti: druh lieku pre deti od 7 rokov, ktorý sa ľahko žuje. Je to skvelá voľba pre úľavu od bolesti a horúčky pre deti, ktoré už nechcú užívať roztok, ale stále je pre ne ťažké prehltnúť tablety.

Akú dávku by som mal/mala dať svojmu dieťaťu?

Perorálne rortoky:

Odporúčaná dávka Nurofenu pre deti sa líši v závislosti od hmotnosti vášho dieťaťa. Začnite výberom najvhodnejšieho produktu pre vaše dieťa, potom skontrolujte dávkovaciu príručku na zadnej strane obalu a určite správnu dávku pre vek a hmotnosť vášho dieťaťa.

Vzhľadom na to, že správne množstvo dávky sa určuje podľa hmotnosti, je možné u detí od 3 mesiacov do 12 rokov používať oba rady perorálnych roztokov Nurofen pre deti, pokiaľ sú dodržiavané pokyny k dávkovaniu. V súlade s tým majú oba rady pokyny k dávkovaniu pre deti od 3 mesiacov do 12 rokov.

Odporúčaná denná dávka lieku je 20 – 30 mg/kg hmotnosti počas 24 hodín v 3-4 jednotlivých dávkach. Dávky by mali byť podávané podľa potreby každých 6 – 8 hodín, maximálne 3 dávky za 24 hodín.

 

Čapíky:

Nurofen pre deti 60 mg čapíky sa smie podávať iba deťom starším ako 3 mesiace s telesnou hmotnosťou najmenej 6 kg. Maximálna jednotlivá dávka nemá presiahnuť 10 mg/kg telesnej hmotnosti. Interval medzi jednotlivými dávkami nesmie byť kratší ako 6 hodín. Maximálna celková denná dávka ibuprofénu je 20 - 30 mg/kg telesnej hmotnosti rozdelená do troch až štyroch jednotlivých dávok.

Dávkovanie:

Telesná hmotnosť dieťaťa (vek) / Dávka / Ako často:

 • 6-8 kg (3 až 9 mesiacov) / 1 čapík / V prípade potreby podajte ďalší čapík po minimálne 6-8 hodinách, nie viac ako 3 čapíky počas 24 hodín.
 • 8-12,5 kg (9 mesiacov až 2 roky) / 1 čapík / V prípade potreby podajte ďalší čapík po minimálne 6 hodinách, nie viac ako 4 čapíky počas 24 hodín.

Nurofen pre deti 125 mg čapíky sa smie podávať iba deťom starším ako 2 roky s telesnou hmotnosťou najmenej 12,5 kg.

Dávkovanie:

 • hmotnosť dieťaťa 12,5 až 17 kg (2 až 4 roky): 1 čapík, v prípade potreby podajte ďalší čapík po minimálne 6 - 8 hodinách, nie viac ako 3 čapíky počas 24 hodín.
 • hmotnosť dieťaťa 17 až 20,5 kg (4 až 6 rokov): 1 čapík, v prípade potreby podajte ďalší čapík po minimálne 6 hodinách, nie viac ako 4 čapíky počas 24 hodín.

Čapíky sú určené na podanie do konečníka; nutné zavádzať špičkou dopredu. Pre lepšie podanie je možné čapík najprv zahriať v dlaniach.

Nurofen pre deti Active

Tablety dispergovateľné v ústach:

Prípravok je určený pre deti od 6 rokov s telesnou hmotnosťou nad 20 kg.

Nechajte tabletu rozpustiť na jazyku a potom prehltnite. Nie je nutné ju zapíjať tekutinou.

Deti 6 - 9 rokov (približne 20 - 30 kg telesnej hmotnosti): prvá dávka sú 2 tablety, ďalej 1 až 2 tablety (zodpovedá 100 - 200 mg ibuprofénu), celková denná dávka je až 6 tabliet (zodpovedá 600 mg ibuprofénu).

Deti 10 - 12 rokov (približne 31 - 40 kg telesnej hmotnosti): prvá dávka sú 3 tablety, ďalej 1 až 3 tablety (zodpovedá 100 - 300 mg ibuprofénu), celková denná dávka je až 9 tabliet (zodpovedá 900 mg ibuprofénu). Odstup medzi jednotlivými dávkami je 6 - 8 hodín.

Mäkké žuvacie kapsuly:

Odporúčaná dávka je určená podľa veku vášho dieťaťa nasledovne.

Hmotnosť dieťaťa (kg) Vek (roky) Jednotlivá dávka Maximálna denná dávka
20 ‑ 29 7-9 2 kapsuly 6 kapsúl
30 ‑ 40 10-12 3 kapsuly 9 kapsúl

Dávky by mali byť podávané každých 6 – 8 hodín (alebo v prípade potreby s minimálnym odstupom 6 hodín medzi každou dávkou). Je dôležité neprekračovať uvedenú dávku a uistite sa, že je pred prehltnutím produkt dôkladne prežutý. Hoci je možné mäkké žuvacie kapsuly Nurofen užívať aj bez vody, vaše dieťa by malo aj naďalej prijímať dostatok tekutín, aby zvládlo bolesť alebo horúčku.

Rozpoznanie bolesti u detí

Je nevyhnutné, aby vaše dieťa občas zažilo nejakú bolesť – či už je to kvôli chorobe, drobným úrazom alebo bežným situáciám pri dospievaní, ako je rast zubov.

Medzi bežné príčiny bolesti detí patria:

 • Bolesť ucha;
 • Kašeľ a bolesť hrdla;
 • Rast zubov a bolesť zubov;
 • Bolesti hlavy a migréna;
 • Natiahnutie a vyvrtnutie;
 • Horúčka.

Veľmi malé deti vám nemôžu povedať, keď majú bolesti. Medzi príznaky, na ktoré si dávať pozor patrí:

 • Plač, krik a uškŕňanie;
 • Zmeny v spánkovom režime a stravovacích návykoch;
 • Zamĺknutosť a uzatvorenie sa;
 • Nepokoj.

Nurofen pre deti a zvládanie bolesti

Miernu až strednú bolesť a horúčku je možné zmierniť liekmi, ktoré nie sú na lekársky predpis, ako je Nurofen, podávanými v dávkach zodpovedajúcich veku.

Nurofen pre deti je určený pre deti a dojčatá. Obsahuje ibuprofén, ktorý začína poskytovať úľavu od horúčky počas 15 minút[1] a účinkuje až 8 hodín[2].

Kedy navštíviť lekára

Lieky môžu na chvíľu zmierniť bolesť, ale nevyriešia základnú príčinu bolesti.

Pokiaľ bolesť vášho dieťaťa trvá dlhšie než niekoľko hodín, alebo sa zdá, že je veľmi silná, alebo pokiaľ sa vaše dieťa zjavne necíti dobre, je dôležité navštíviť lekára. V prípade pochybností vždy navštívte svojho lekára.

Odkazy:

 • 1

  Pelen F a kol. Ann Pediatr 1998; 45(10): 719–28, financované Reckitt Benckiserom.

 • 2

  Autret-Leca a kol. Curr Med Res Opin 2007; 23(9): 2205–11, financované Reckitt Benckiserom.