Aký rodič, také dieťa

Podľa Christie patrí medzi najčastejšie príčiny bolesti hlavy únava, stres a príznaky spojené s vírusovými infekciami.

„Bolesti hlavy sú u detí bežné a môžu mať rôzne príčiny,“ hovorí. „Napríklad nadmerná záťaž, vyčerpanie z tepla alebo dehydratácia môžu spôsobiť bolesť hlavy.“

Takže sa môžete staviť, že so sezónou prechladnutia a chrípky prídu aj bolesti hlavy. Tie môžu byť pre vaše dieťa nepríjemné a znepokojujúce. A je dôležité uvedomiť si, že príznaky prechladnutia a chrípky u detí sa s pribúdajúcim vekom menia. Ako dospievajú, bolesti hlavy sa stanú častejším príznakom, takže je dôležité sa na túto zmenu príznakov pripraviť. Napríklad u malých detí je horúčka primárnym príznakom prechladnutia a chrípky, ale od siedmich rokov sa bolesti hlavy začínajú stávať hlavnou príčinou diskomfortu.

Bolesti hlavy zapríčinené prechladnutím alebo chrípkou

Nie je nezvyčajné, že deti dostávajú bolesti hlavy, keď sa u nich objavia príznaky prechladnutia alebo chrípky. „Bolesť hlavy je bežným príznakom spojeným s horúčkou,“ hovorí Christie. „Skontrolujte všetky ďalšie príznaky spojené s prechladnutím alebo chrípkou, pretože to môže byť prvý príznak vírusovej infekcie.“

Napríklad horúčka a strata chuti do jedla spôsobená vírusom môžu viesť k bolestiam hlavy z dehydratácie. Horúčka sa môže prejaviť ako potenie a zimnica spolu s pulzujúcou bolesťou hlavy. Prípadne, ak má vaše dieťa nádchu alebo upchatý nos z prechladnutia, môže dôjsť k bolesti hlavy opuchom dutín a prejavovať sa ako bolesť v oblasti tváre.

Posúďte bolesť

Ak má vaše dieťa nádchu alebo chrípku a sťažuje sa na bolesť hlavy, je dobrým prvým krokom skúsiť posúdenie bolesti. V rôznych vekových skupinách majú deti rôzne schopnosti a stupne porozumenia tomu, aby mohli popísať svoje úrovne bolesti. Napríklad od piatich do ôsmich rokov začínajú deti lepšie chápať bolesť, ktorú cítia. Od mladších detí môže byť ťažšie získavať informácie o ich bolesti; možno bude potrebné byť trochu kreatívny. Našťastie existuje mnoho užitočných stupníc, ktoré môžete použiť doma, ako je číselná alebo obrázková stupnica, ktoré vám pomôžu odhadnúť úrovne bolesti pre rôzne vekové skupiny.

Pre obdobie chrípky a prechladnutia môže byť odpoveď na bolesť vo vašej lekárničke. Lieky nevedia vyliečiť, ale môžu poskytnúť úľavu od príznakov prechladnutia a chrípky, vrátane bolesti hlavy, s dostatkom tekutín a protizápalovými liekmi ako je Nurofen pre deti*. Samozrejme, ak vám posudzovanie bolesti robí starosti, obráťte sa na profesionálov. „Ak je u vášho dieťaťa bolesť hlavy náhla, silná a vysiľujúca, vyhľadajte lekársku pomoc,“ hovorí Christie.

Čo ak sa bolesť hlavy zhorší?

Čo ak bolesť začne ako mierna, ale zhorší sa alebo pretrváva aj potom, ako zmiznú ďalšie príznaky prechladnutia? „Opäť vždy vyhľadajte lekársku pomoc, ak sú bolesti hlavy vášho dieťaťa častejšie a závažnejšie,“ hovorí Christie. „Najmä ak bolesti hlavy spôsobujú absenciu v škole.“

Zvracanie, závraty, citlivosť na svetlo a rozmazané videnie môžu byť príznaky migrény, čo môže byť podľa Christie chronický problém s intenzívnejšou bolesťou a diskomfortom. „Migrény sa určite môžu vyskytnúť u detí a často sa vyskytujú v rodinách.“ Podľa Americkej nadácie pre výskum migrény je migréna v skutočnosti klasifikovaná ako neurologické ochorenie a bude ním trpieť približne 10 percent detí školského veku.

Najčastejšími spúšťačmi migrény u detí sú nedostatočný spánok alebo zmeny v spánku, vynechanie jedla, stres, zmeny počasia, jasné svetlá, hlasné zvuky, silné pachy a hormonálne výkyvy.

„Ak si myslíte, že vaše dieťa trpí migrénou, je najlepšie navštíviť lekára, aby diagnózu potvrdil,“ hovorí Christie. „Je dobré radšej začať vaše dieťa liečiť už pri prvých príznakoch migrény ako čakať, kým to bude neznesiteľné. Migrény môžu byť ťažko zvládnuteľné, v závislosti od ich frekvencie a závažnosti, ale lekár môže predpísať iné lieky, ktoré môžu pomôcť. Počiatočná liečba môže zahŕňať súčasné podávanie paracetamolu a ibuprofénu; tiež je dôležité nechať dieťa ležať v tmavej miestnosti a spať.“

 

* Nedávajte deťom mladším než 3 mesiace. Vyhľadajte lekársku pomoc u detí mladších než 1 rok.