1. Je individuálna

Hoci bolesť prežívame všetci, každý človek má svoj vlastný osobný prah bolesti – to, čo môže byť pre jedného človeka celkom bolestivé, môže byť pre niekoho iného tolerovateľné. Prečo cítime bolesť odlišne? Genetika, očakávanie a emočný stav môžu ovplyvniť to, ako váš mozog interpretuje signály bolesti z vášho tela.

Pretože bolesť je tak osobnou skúsenosťou, konkrétne spôsoby jej zvládania nemusia fungovať u každého, takže je dôležité nájsť úľavu od bolesti, ktorá je najvhodnejšia pre vás.

2. Je v tom psychologický faktor

To, ako pociťujete bolesť, môže ovplyvniť vaše emócie – pokiaľ máte úzkosť alebo sa cítite na nízkej úrovni, je pravdepodobné, že budete citlivý na bolesť.

Na druhej strane váš emočný stav môže tiež pomôcť pri úľave od bolesti. Silné emócie, ako je vzrušenie alebo strach, môžu ľuďom dočasne odviesť pozornosť od pocitu bolesti. Môže tiež pomôcť meditácia – hlboký stav uvoľnenia môže niekedy zmierniť bolesť tým, že preorientuje vaše myšlienky a zníži vnímanie bolesti.

3. Existujú rôzne typy bolesti

Medzi dva hlavné typy bolesti patrí tkanivová bolesť a bolesť nervov.

Tkanivová (alebo nociceptívna) bolesť nastáva, keď sú poškodené telesné tkanivá. Napríklad keď sa porežete alebo si vyvrtnete členok, z poškodených tkanív sa uvoľnia látky známe ako prostaglandíny, ktoré spôsobia reťaz udalostí vedúcich k zápalu. Príznaky zápalu – teplo, bolesť, začervenanie a opuchy – upozornia vaše telo, aby opravilo poškodené tkanivo. Prostaglandíny tiež spôsobia, že nervové zakončenia v tkanive (nociceptory) sú citlivejšie na bolesť, čo je dôvod prečo cítime bolesť. Pokiaľ je vaša bolesť spôsobená zápalom, môžete pomôcť zmierniť zdroj bolesti pomocou voľnopredajných analgetík určených na zníženie zápalu.

Ďalším typom bolesti je nervová (alebo neuropatická) bolesť. Nervy sú ako elektrické vedenie nášho tela – neustále vysielajú správy, vrátane signálov bolesti, medzi mozgom a zvyškom tela. Poškodenie nervov môže zmeniť spôsob odosielania týchto signálov bolesti a môže mať za následok bolesť popísanú slovami, ako je pálenie, vystreľovanie, znecitlivenie a mravčenie.