1. Vyskúšajte zázvor

Zázvor je populárny bylinný liek v ázijských, indických a arabských tradíciách. Jeho upokojujúci účinok môže uvoľniť podráždený žalúdok a zmierniť nevoľnosť. Čo je však naozaj zaujímavé, sú jeho silné protizápalové zlúčeniny gingeroly, u ktorých bolo preukázané, že znižujú bolesť a stuhnutosť. Uvarte si šálku čerstvého zázvorového čaju a vyskúšajte to.

2. Nasypte si kurkumu

Kurkuma je najviac známa tým, že dáva kari výraznú žltú farbu a chuť. Ale je to ďalšia potravina na potlačenie bolesti vďaka protizápalovej látke nazývanej kurkumín. Štúdie zistili, že kurkumín znižuje bolesť a chráni kĺby pred reumatoidnou artritídou. Posypte trochou kari alebo pridajte do miešaných vajíčok a nezabudnite tiež pridať štipku čierneho korenia, pretože sa predpokladá, že posilňuje vlastnosti kurkumy zmierňujúce bolesť.

3. Vstávajte s kávou

Šálka dobrej kávy je skvelý spôsob, ako začať ráno. Je to však tiež účinný liek proti bolesti, pretože obsahuje kofeín, rovnaký stimulant, ktorý sa nachádza v čokoláde, čaji a kole. Výskum naznačuje, že mierna dávka (ekvivalent dvoch šálok kávy) po cvičení zmierni bolesti svalov takmer na polovicu.

4. Nakvapkajte si trochu olivového oleja

Tajomstvom zdravotných výhod olivového oleja je prírodná látka nazývaná oleocanthal, ktorá znižuje zápal a citlivosť na bolesť. Kvalitný extra panenský olivový olej bohatý na oleocanthal dodá korenistý, pálivý pocit v hrdle. Čím viac páli, tým väčšie množstvo oleocanthalu je v ňom obsiahnuté.

5. Pridajte si lososa do jedálnička

Losos je nielen chutný pokrm, ale je tiež bohatý zdroj omega-3 mastných kyselín, čo je bonus. Ďalším prínosom pre zdravie môže byť skutočnosť, že tieto mastné kyseliny znižujú zápal – strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny môže byť práve tou vecou, ktorá zmierni bolesti a stuhnutosť kĺbov. Aj keď nemáte artritídu, omega-3 mastné kyseliny vám pomôžu znížiť riziko jej vzniku. Takže si ulovte lososa.

6. Sila mäty piepornej

Mäta pieporná za svoje liečivé účinky na zmiernenie bolesti vďačí mentolu, ktorý zabraňuje tomu, aby sa signály bolesti dostali do mozgu. Olej z mäty piepornej sa tiež používa na úľavu od príznakov dráždivého čreva a pri miernom otieraní pokožky pôsobí na upokojenie bolesti hlavy. Môžete jednoducho využiť jej výhody pridaním listov mäty piepornej do vriacej vody a nechať ich vylúhovať. Vidíte, nie je to len osviežovač dychu.

7. Nečakajte na leto, aby ste si mohli dať čerešne 

Milujete čerešne počas celého roka? Potom máte šťastie, pretože ich rubínová červená farba pochádza z antioxidantov nazývaných antokyány, čo je ďalší prírodný liek proti bolesti. Antokyány znižujú bolesť tým, že blokujú zápal a inhibujú enzýmy spôsobujúce bolesť a ponúkajú úľavu od boľavých kĺbov a svalov. Vyskytujú sa tiež v bobuliach, ako sú ostružiny, maliny a jahody.

8. Pomaranče nemajú iba peknú farbu

Pomaranče sú dobrým zdrojom beta-kryptoxantínu, čo je antioxidant, ktorý pomáha zmierniť zápal. Jediný pohár čerstvo vytlačenej pomarančovej šťavy denne stačí na zníženie rizika vzniku zápalových ochorení, ako je reumatoidná artritída. Ďalšie oranžovo zafarbené ovocie a zelenina, ako je tekvica a papája, sú tiež bohatým zdrojom beta-kryptoxantínu.