1. Chrípka je ako silné prechladnutie

NEPRAVDIVÉ: Aj keď je pravda, že príznaky prechladnutia a chrípky, ako je kašeľ, upchatý nos alebo bolesti hlavy, sa môžu zdať rovnaké alebo aspoň veľmi podobné, ide o dve veľmi odlišné ochorenia. Niektoré lieky proti prechladnutiu a chrípke sú vhodné pre oba stavy, pretože ponúkajú rovnakú úľavu od príznakov, bez ohľadu na to, či je to prechladnutie alebo chrípka. Vo všeobecnosti však príznaky chrípky bývajú závažnejšie a trvajú dlhšie. Chrípka je spôsobená inými vírusmi než sú tie, ktoré spôsobujú prechladnutie, a preto existujú príznaky, ktoré sa pri prechladnutí zvyčajne nevyskytujú, napríklad náhle zvýšenie teploty. Chrípka tiež prichádza s rizikom komplikácií, ktoré by ju mohli urobiť omnoho vážnejšou, napríklad u veľmi mladých a starších osôb.

2. Chrípku je možné liečiť antibiotikami

NEPRAVDIVÉ: Antibiotiká sa používajú iba na liečbu infekcií spôsobených baktériami, ale prechladnutie a chrípka sú spôsobené vírusmi. Antibiotiká nemajú žiadny účinok na vírusy, ktoré spôsobujú prechladnutie alebo chrípku. Na liečbu chrípky je možné použiť antivirotiká, ale väčšine pacientov s chrípkou sa bežne nedávajú. Aby boli čo najúčinnejšie, musia sa začať užívať čo najskôr, a sú to lieky na predpis.

3. Ľudia, ktorí sú zdraví a v kondícii neprechladnú ani nedostanú chrípku

NEPRAVDIVÉ: Ktokoľvek, mladý aj starý, fit alebo nie, môže byť nakazený vírusom prechladnutia alebo chrípky. Rovnako tak sme všetci schopní prenášať vírus. Je však pravda, že tým z nás, ktorí majú určité zdravotné ťažkosti, môže hroziť riziko vzniku komplikácií, pokiaľ budú nakazení vírusom chrípky. Pokiaľ teda zistíte, že sa u vás rozvinuli príznaky prechladnutia alebo chrípky, mali by ste vždy urobiť opatrenia, aby ste vírus na nikoho neprenášali, tak že budete kašľať a kýchať do lakťovej jamky alebo vreckovky, ktorú rýchlo zlikvidujete. Umývajte si ruky mydlom a vodou alebo dezinfekčným prostriedkom na ruky, najmä po kašľaní alebo kýchaní.

4. Je to len prechladnutie, takže je v poriadku ísť do práce alebo do školy

NEPRAVDIVÉ: Je dôležité obmedziť kontakt s ostatnými ľuďmi, kedy ste chorý, aj keď je to „iba prechladnutie“. Prechladnutie a chrípka sa môžu šíriť, pokiaľ ste v blízkom kontakte s ostatnými. To platí najmä pre školy a ústavy dennej starostlivosti, pretože imunitný systém detí nie je plne vyvinutý a nedodržiavajú dôkladne hygienu. Vírusy môžu byť pre niektorých ľudí, ako sú malé deti, starší ľudia alebo tehotné ženy, veľmi závažné. Zostaňte doma, aby ste nenakazili ostatných.

5. Prechladnutie a chrípku môžete dostať iba, keď dýchate rovnaký vzduch ako nakazená osoba

NEPRAVDIVÉ: Je iste fakt, že vírusy prechladnutia a chrípky sa môžu šíriť vzduchom. Keď osoba nakazená jedným z týchto vírusov kýcha alebo kašle smerom na vás alebo vo vašej blízkosti, môžete byť nakazený. Tieto vírusy sa však nešíria iba vzduchom. Dotyk infikovaného povrchu môže viesť k prenosu vírusu na vaše ruky. Infikovanými povrchmi môžu byť napríklad telefón, kľučka dverí, klávesnica počítača alebo hračka dieťaťa. Vírus chrípky môže prežiť na tvrdom povrchu po dobu 24 – 48 hodín. Hneď ako sa dostane na vaše ruky, môže sa dostať do vášho tela, keď si utriete oči alebo sa dotknete nosa alebo úst. Kľúčom je dôkladne si umyť ruky, pokiaľ ste prechladnutý alebo máte chrípku, alebo pokiaľ ste v prostredí, kde má niekto iný infekciu.

Dúfame, že toto vyjasní niekoľko „mýtov“, ale pokiaľ máte niekedy pochybnosti o tom, čo robiť pri prechladnutí alebo chrípke, vždy sa obráťte na svojho lekára.